کد خبر: ۵۱۱۸۷۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۱ - ۲۰ آبان ۱۳۹۸

اردن: ورود اسرائیلی‌ها به الباقوره و الغمر بدون روادید ممنوع است

رئیس مجلس نمایندگان (پارلمان) اردن گفت که کشاورزان اسرائیلی تا دو ماه دیگر به طور کامل الباقوره و الغمر را تخلیه خواهند کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«عاطف الطراونه» رئیس مجلس نمایندگان (پارلمان) اردن با اشاره به اینکه اسرائیلی‌ها ظرف دو ماه آینده دو منطقه الباقوره و الغمر را تخلیه می‌کنند، تأکید کرد که بازگشت آن‌ها به این دو منطقه مشروط به دریافت روادید است.

الطراونه گفت که سخنرانی امسال شاه اردن در افتتاحیه مجلس الأمه (پارلمان) حاوی چند محور مهم از جمله اولویت‌بخشی به روند اصلاحات بود.

وی در مصاحبه با تلویزیون اردن گفت، مهم‌ترین بخش سخنرانی شاه مربوط به بازگشت حاکمیت اردن در الغمر و الباقوره بود؛ اگر چه حاکمیت از قبل هم وجود داشت، اما تحت تأثیر رفتارهای اسرائیل بود.

طبق گزارش وبگاه اردنی«خبرنی»، رئیس پارلمان اردن تصریح کرد: «اگر کسی در این خصوص تردید دارد می‌تواند خروج اسرائیل از الباقوره و الغمر ظرف دو ماه آینده را دنبال کند، هرگز به اسرائیلی‌ها اجازه بازگشت داده نمی‌شود مگر اینکه از سفارت اردن ویزا دریافت کنند».

«عبدالله دوم» شاه اردن روز یکشنبه (دیروز) رسما پایان مدت اجاره الباقوره و الغمر مربوط به توافقنامه صلح وادی‌عربه با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و ارتش اردن نیز پرچم اردن را در این دو منطقه به اهتزاز درآورد.

«الباقوره» در شمال اردن و «الغمر» در جنوب این کشور است و طبق یکی از بندهای توافقنامه «وادی عربه» که در سال ۱۹۹۴ میان اردن و رژیم صهیونیستی امضا شد، این دو منطقه به مدت ۲۵ سال به این رژیم واگذار شده بود.

صهیونیست‌ها از روز شنبه خروج از این دو منطقه را آغاز کرده‌اند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان