کد خبر: ۵۱۲۰۷۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۱ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸

نتانیاهو: ثبات در مصر و اردن جزو منافع آشکار اسرائیل است

نخست‌وزیر اسرائیل ضمن تاکید بر اهمیت امضای معاهده صلح میان این رژیم با اردن و مصر، تصریح کرد: عدم سیطره اسلام‌گراها بر مصر و اردن در راستای منافع آشکار اسرائیل قرار دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان سخنرانی خود در کنست به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد امضای توافق صلح با اردن خاطرنشان کرد: «ما منفعت واضح و ویژه‌ای در حفظ توافق صلح داریم. اردن کشوری است که در امتداد طولانی‌ترین مرز این سرزمین واقع شده است. اهمیت ثبات در اردن و مصر و ثبات در توافقنامه صلح یا عدم تسلط گروه‌های اسلام‌گرا بر این کشورها، در راستای منفعت آشکار اسرائیل و همچنین نظام مصر و اردن است.»

نتانیاهو در ادامه مدعی شد: «حمله به ما فایده‌ای ندارد، چرا که ما قدرتمند هستیم و این یک پایه و اساس است. از سوی دیگر ما به اندازه کافی قدرتمند هستیم تا مانع تصرف این کشورها توسط دیگر کشورها شویم.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین گفت: ما در مجاورت سرزمین‌های مصر و اردن زندگی می‌کنیم و قدرتی داریم که می‌توانیم مانع تصرف آن‌ها توسط گروه‌های مختلف شویم. من وارد جزئیات نمی‌شوم که چگونه در حال کمک به این دو کشور هستیم تا از تصرف سرزمین‌های آن‌ها جلوگیری شود.»

نتانیاهو همچنین عنوان داشت: «ما باید از کنترل امنیتی بر اراضی‌ واقع در غرب رود اردن، محافظت کنیم. اگر این کار را انجام ندهیم مهم نیست که چه کارهای دیگری انجام خواهیم داد و همه چیز فرو می‌پاشد و به هم می‌خورد.»

بر اساس معاهده صلح میان اردن و رژیم صهیونیستی، دو منطقه الباقوره و الغمر از سال ۱۹۹۴ به مدت ۲۵ سال اجاره داده شد و به موجب پیوست‌های توافق صلح، باید یک سال قبل از پایان مهلت اجاره اراضی، تصمیم مخالفت یا تمدید اجاره به طرف مقابل اطلاع داده شود. در ۲۲ اکتبر سال گذشته میلادی، پادشاه اردن اعلام کرد قصد تمدید مدت اجاره مناطق الباقوره و الغمر را ندارد و الباقوره و الغمر جزو اراضی اردن هستند و جزو اراضی اردن نیز باقی خواهند ماند.

الباقوره، یکی از روستاهای اردن و نقطه اتصال رود اردن با رود یرموک است که در سال ۱۹۵۰ تحت اشغال رژیم صهیونیستی درآمد و اردن آن را از طریق توافق صلح بازگرداند. مساحت این منطقه به حدود شش کیلومتر مربع می‌رسد و به علت قرار گرفتن آن در مرزهای میان اردن و اراضی اشغالی، در چارچوب بندهای مناقشه‌ای قرار گرفته که این نزاع و مناقشه با توافق صلح معروف به "وادی عربة" پایان یافت.

این منطقه همچنین دارای آثار باستانی و تاریخی مانند اولین پلی است که اردن و فلسطین را قبل از تاسیس رژیم ساختگی اسرائیل به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین قدیمی‌ترین نیروگاه تولید برق را در خود جای داده است. منطقه الغمر با منطقه الباقوره فاصله زیادی ندارد. این منطقه با وسعت چهار کیلومتر مربع در خطی که اردن و اراضی اشغالی را از یکدیگر جدا می‌کند، قرار دارد و در استان "العقبة" در جنوب بحر المیت واقع شده است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان