کد خبر: ۵۱۲۲۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۸ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸

میشل عون: دولت تکنوکرات برای لبنان مناسب نیست

رئیس‌جمهور لبنان با انتقاد از تحریم‌های آمریکا از حزب‌الله، گفت که این تحریم‌ها تمام مردم لبنان را هدف قرار داده است. رئیس جمهور لبنان از ایده تشکیل دولت تکنوکرات استقبال نکرد و گفت که از نظر او «دولت نصف‌نصف» (نیمی از سیاسیون و نیمی از تکنوکرات‌ها) برای اداره امور لبنان مناسب است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس‌جمهوری لبنان بار سه‌شنبه شب تأکید کرد که دولت جدید این کشور باید برای مقابله با فساد اراده داشته باشد.

او شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگو با تلویزیون لبنان با بیان اینکه معترضان درخواست گفت‌وگو با دولت را رد کردند، گفت: «مطالبات معترضان در این کشور بر حق است و مطالبات آن‌ها مطالبات شخصی من نیز هست».

رئیس جمهور لبنان از ایده تشکیل دولت تکنوکرات استقبال نکرد و گفت که از نظر او «دولت نصف‌نصف» (نیمی از سیاسیون و نیمی از تکنوکرات‌ها) برای اداره امور لبنان مناسب است.

عون در مورد بازگشت «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان به دولت نیز گفت که تنها این رئیس‌جمهوری نیست که تصمیم‌گیرنده بازگشت او به دولت است، بلکه در این زمینه مشورت ائتلاف‌های پارلمانی نیز دخیل هستند.

میشل عون گفت که با حریری دیدار کرده و او در مورد بازگشت به دولت مردد است و هنوز به وی پاسخی نداده است. به گفته وی، دلایل تردید حریری «شخصی» است.

بعد از ادامه تظاهرات در لبنان نخست‌وزیر این کشور از سمت خود استعفا داد و عون نیز با این خواست او موافقت کرد، مشروط بر اینکه نخست‌وزیری را در دوره پیش‌برد امور برعهده بگیرد تا دولت آینده تشکیل شود.

رئیس جمهوری لبنان گفت که دولت آتی این کشور باید جرأت مقابله با فساد را داشته باشد و طرح اقتصادی ارائه دهد.

میشل عون در مورد تحریم‌های مالی آمریکا علیه حزب‌الله گفت که حزب‌الله لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحده که خواهان آتش‌بس بین لبنان و رژیم صهیونیستی است، پایبند بوده است و در هیچ یک از موضوعات میدانی مربوط به لبنان دخالت نمی‌کند.

رئیس جمهور لبنان ادامه داد که تحریم‌های آمریکا علیه لبنان بر اساس ادعای واشنگتن علاوه بر حزب‌الله، مردم لبنان را نیز شامل می‌شود. او قول داد که حداقل در دوره او لبنان شاهد درگیری یا جنگ داخلی نخواهد بود.

میش عون در حمایت از حزب‌الله گفت:‌«کسی نمی‌تواند من را مجبور به رها کردن حزبی کند که یک سوم لبنان را تشکیل می‌دهد».

نظرات بینندگان