کد خبر: ۵۱۲۴۱۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۸ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸

آلمان: ۱۰ عضو داعش که قرار است به کشور بازگردند، بازداشت نمی شوند

دولت آلمان اعلام کرد ۱۰ عضو احتمالی داعش را که قرار است روز پنج شنبه به کشورشان بازگردند، بازداشت نخواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری آلمان به نقل از وزارت خارجه این کشور امروز (چهارشنبه) گزارش داد: ۱۰ شهروند آلمان که به اتهام همکاری با تروریست های داعش در ترکیه بازداشت شده و قرار است پنج شنبه به این کشور بازگردند، آزاد خواهند بود.
در بین این افراد که بنابر اعلام ترکیه قرار است فردا به آلمان بازگردانده شوند، اعضای یک خانواده ۷ نفری نیز دیده می شود که پیش تر ساکن ایالت نیدرزاکسن بوده اند.
به گفته یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان خانواده مذکور جزو شهروندان با رویکرد سلفی است و مشخص نیست که آیا اعضای آن به سکونتگاه پیشین خود بازمی گردند یا خیر.
وی با این حال تاکید کرد که نهادهای مسئول آلمانی رسیدگی به امور مربوط به افراد بازگردانده شده از سوی ترکیه را برعهده می گیرند.
طبق گزارش نهادهای امنیتی آلمان این خانواده ۷ نفری اواخر ژانویه به ترکیه سفر کرده و دو ماه بعد در حین بازگشت به آلمان بازداشت شده اند.
بر این اساس هیچ مدرکی دال بر اقامت این افراد در مناطق تحت سلطه داعش در سوریه در دست نیست.
روز دوشنبه وزارت کشور ترکیه، از آغاز روند بازگرداندن اعضای اروپایی گروه تروریستی داعش به کشورهای متبوع خود خبر داد. اسماعیل چاتاکلی سخنگوی وزرات کشور ترکیه این مطلب را در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی بیان کرد.
چاتاکلی با اشاره به اینکه اعضای اروپایی داعش بعد از انجام مراحل تشریفات قانونی اخراج، به کشورهای متبوع خود بازگردانده می‌شوند، تأکید کرد: روند اخراج اعضای اروپایی گروه تروریستی داعش، به دنبال اظهارات هفته گذشته سلیمان سویلو وزیر کشور آغاز شد.
سخنگوی وزارت کشور ترکیه با بیان اینکه افراد اخراج‌ شده، تابعیت کشورهای آلمان و دانمارک را دارند، افزود: دو داعشی را هم در شمال سوریه دستگیر کردیم که بعد از انجام مراحل قانونی، به آلمان بازگردانده خواهند شد. روند اخراج تروریست‌های خارجی به کشورهای خود با قدرت تمام ادامه خواهد داشت.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان