کد خبر: ۵۱۲۷۴۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۶ - ۲۴ آبان ۱۳۹۸

آیت الله سیستانی: خواسته‌های معترضان عراقی، آنطور که باید، محقق نشده

مرجع عالی قدر شیعیان عراق امروز (جمعه) اعلام کرد که خواسته‌های معترضان به ویژه تعقیب فاسدان اصلی، آنطور که باید، تا به امروز محقق نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نوشته بغداد الیوم، احمد الصافی، نماینده آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، مرجعیت عالی دینی عراق بیانیه ایشان را در خطبه نماز جمعه امروز نقل کرد.

در این بیانیه آمده است: نباید اجازه مداخله طرف خارجی در تظاهرات عراق داده شود. مداخله خارجی هشداری را نسبت به خطرات بزرگ ایجاد می‌کند.

الصافی تصریح کرد: خواسته‌های معترضان به ویژه تعقیب فاسدان اصلی، آنطور که باید، تا به امروز محقق نشده است. تردیدهایی نسبت به میزان جدیت گروه‌های سیاسی به اجرای خواسته‌های تظاهرکنندگان وجود دارد. ما مخالف تعلل ورزیدن از سوی دولت در اجرای خواسته‌های تظاهرکنندگان هستیم.

در این بیانیه، مرجعیت خواهان قانون انتخابات منصفانه و غیرجانبدارانه‌ای برای "تغییر قدرت‌های حاکم" شده است.

وی تاکید کرد: تمامی گروه‌های سیاسی، کشور را به غنیمتی برای خود تبدیل کرده‌اند و مردم به تنهائی وارد نبرد برای تحقق اصلاحات شده‌اند. تظاهرکنندگان برای رهایی از فساد و خرابی، راهی جز تظاهرات پیدا نکردند.

مرجعیت عالی دینی در عراق در این خطبه تاکید کرد: آنچه بعد از اعتراضات رخ خواهد داد، همانند قبل از آن نخواهد بود. ما اعتراضات را تایید کرده و بر پایبندی به مسالمت آمیز بودن آن تاکید می‌کنیم.

مرجعیت عالی دینی همچنین حمله به تظاهرکنندگان را محکوم کرده و خواهان مجازات عاملان این امر شد.

در این بیانیه آمده است: دولت مشروعیت خود را از مردم و نه طرف دیگری می‌گیرد.

مرجعیت بر تدوین قانون جدیدی برای کمیساریای انتخابات تاکید و اعلام کرد: چشم پوشی برخی از فساد برخی دیگر به حدی رسیده است که دیگر قابلیت تحمل ندارد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان