کد خبر: ۵۱۳۳۴۶
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۰ - ۲۸ آبان ۱۳۹۸

عراقچی: کاهش تعهدات برجامی تا تامین منافع ایران ادامه می‌یابد

معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار با وزیر امور خارجه هلند بر عزم دولت برای کاهش تعهدات برجامی تا زمان تامین منافع ایران تاکید کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عراقچی: کاهش تعهدات برجامی تا تامین منافع ایران ادامه می‌یابد«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در سومین نشست رایزنی های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و هلند به لاهه سفر کرده، روز دوشنبه ۲۷ آبان با «استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند ملاقات و در خصوص موضوعات بین المللی به ویژه آخرین تحولات برجام و نیز راه های گسترش مناسبات میان دو کشور مذاکره و تبادل نظر کرد.

عراقچی در این دیدار سیاست جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود را تشریح کرده و تاکید نمود این اقدام در چارچوب حقوق ایران در برجام صورت می گیرد و تا زمان تامین منافع ایران ادامه خواهد یافت. وزیر امور خارجه هلند در این دیدار با تاکید مجدد بر ضرورت حفظ برجام اظهار داشت هلند از ابتکار فرانسه برای پیدا کردن راه حل خروج از بحران جاری حمایت می کند.

همچنین عراقچی در مذاکرات چندساعته با همتای هلندی خود در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه و چندجانبه و منطقه ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه ای و همکاری های اقتصادی دوجانبه گفتگو و رایزنی کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مذاکرات ضمن انتقاد از بی عملی اروپا در خصوص اجرای تعهدات خود در برجام و تبیین گام های چهارگانه ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تاکید کرد که اگر اروپا خواستار حفظ برجام است باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد. وی همچنین خاطر نشان ساخت که حق ایران برای توقف تمام یا بخشی از تعهداتش در برجام به رسمیت شناخته شده و آنچه که ایران تاکنون انجام داده است، نقض برجام به شمار نمی رود.  

سیدعباس عراقچی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود و ابتکار صلح هرمز با همین هدف طراحی شده است. عراقچی تاکید کرد هیچ نیازی به ائتلاف هائی که تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می شود نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت های موجود در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد، انتظار می رود دولت هلند شرایط فعالیت بین شرکت های هلندی و ایرانی را تسهیل نموده و اطمینان های لازم را برای بنگاه های اقتصادی کشورش فراهم نماید.

طرف هلندی نیز در این دیدار بر نقش ایران در تامین صلح و ثبات منطقه ای تاکید کرد و تصریح نمود که هلند به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

عراقچی همچنین با حضور در موسسه روابط بین الملل هلند (کلیخندال) طی سخنانی در جمع مدیران و کارشناسان این موسسه در خصوص برجام و راهکار اروپا برای حفظ آن سخنرانی نمود

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان