کد خبر: ۵۱۳۶۷۲
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۹ - ۲۹ آبان ۱۳۹۸

نگاهی به نقش فناوری در شناسایی جرائم خطرناک

تاریخ جرم شناسی فراز و نشیب های متعددی را تجربه کرده است اما یکی از مهمترین تغییرات مرتبط با دنیای فناوری است . درواقع نقش فناوری در این زمینه بسیار مهم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تاریخ جرم شناسی فراز و نشیب های متعددی را تجربه کرده است اما یکی از مهمترین تغییرات مرتبط با دنیای فناوری است . درواقع نقش فناوری در این زمینه بسیار مهم است.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، شناسایی جرائم تحولات چشمگیری را در حوزه تشخیص و پیگیری طی کرده است. این تشخیص با روشهایی بسیار متفاوت از گذشته انجام می شود.

تشخیص حضور مجرم در صحنه جرم با روشهایی مثل استفاده از اشعه های مادون قرمز و سیستم های هوشمند عکسبرداری عمیق همراه شده است. این موضوع کمک می کند روند تشخیص حضور مجرم بسیار دقیق تر باشد. بررسی DNA مجرم نیز بسیار دقیق تر از گذشته است. این موضوع به ویژه زمانی که فردی با مشکلاتی مثل تجاوز جنسی رو به رو شده حائز اهمیت است.

حتی یک قطره عرق یا یک تار موی متهم نیز می تواند تا حد زیادی راهگشا باشد. اسکن جای کفش مجرم نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. این موضوع می تواند با گواهی شهود مثل پوشیدن کفش ورزشی، پوتین و ... نیز مطابقت داده شود و در نتیجه در یافتن مجرم بسیار کمک کند.

یکی دیگر از موضوعات پیشرفت تکنولوژی های هوشمند ژن شناسی است. درواقع می توان با کمک بررسی وضعیت ژن ها با تکنولوژی هوشمند از بسیاری از پرونده های مجهول رمزگشایی کرد. وضعیت جرم شناسی این روزها صرفا به اثر انگشت یا بررسی مدارک کلیشه ای محدود نمی شود. با کمک تکنیک های جدید می توان حتی ساعات وقوع جرم را نیز به سادگی حدس زد. زمان دقیق وقوع جرم طی سالهای گذشته به سختی قابل تشخیص بود اما اکنون این تشخیص بسیار ساده تر ده است و می توان به شکلی بسیار دقیق تر زمان وقوع جرم را تشخیص داد.

یکی از تکنولوژی های مهم و جدید در شناسایی جرائم خطرناک استفاده از هوش مصنوعی و واقعیت مجازی است. درواقع می توان با کمک واقعیت مجازی و هوش مصنوعی صحنه جرم را بازسازی کرد. این امکان تا پیش از این صرفا به شکل فیزیکی امکان پذیر بود اما اکنون به شکل مجازی نیز ممکن شده است و می توان صحنه جرم را با کمک شواهد مختلف به شکلی بسیار نزدیک به آن چه واقعا رخ داده است بازسازی کرد.

نظرات بینندگان