arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۸

تاریخ سومین انتخابات زودهنگام اسرائیل مشخص شد

احزاب اسرائیل بر سر تاریخ برگزاری سومین انتخابات زودهنگام در سرزمین‌های اشغالی طی کمتر از یک سال به توافق رسیدند. «بنیامین نتانیاهو» رهبر حزب لیکود و «بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی-سفید روز دوم ماه مارس ۲۰۲۰ را به عنوان روز برگزاری انتخابات بعدی معین کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

در حالی که تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی همچنان در هاله‌ای از ابهام است و «بنیامین نتانیاهو» رهبر حزب لیکود و «بنی گانتز» رهبر ائتلاف آبی-سفید از تشکیل کابینه عاجز مانده‌اند، روز دوم ماه مارس ۲۰۲۰ به عنوان روز برگزاری انتخابات بعدی تعیین شد.

مهلت ۲۱ روزه که در آن پارلمان می‌تواند فردی را برای تشکیل کابینه فراگیر نامزد کند در پایان روز چهارشنبه به اتمام خواهد رسید و پس از آن پارلمان منحل و فرصت ۹۰ روزه برای برگزاری انتخاباتی دیگر آغاز خواهد شد.

در صورت عدم تشکیل کابینه تا روز چهارشنبه، این برای سومین بار طی کمتر از یک سال است که در فلسطین اشغالی انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود. این درحالی است که آخرین نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که هیچ تغییر قابل ملاحظه‌ای در رویکرد رای دهندگان به وجود نیامده است و بعید است انتخابات سوم نیز گره‌ای از بحران تشکیل دولت در رژیم صهیوینستی باز کند.

براساس گزارش رویترز، در انتخابات ماه آوریل و سپتامبر گذشته نه حزب دست راستی لیکود و نه حزب میانه رو آبی-سفید کرسیهای لازم برای تشکیل دولت حداکثری را به دست نیاوردند و در تشکیل کابینه ائتلافی با دیگر احزاب کوچک نیز ناکام ماندند. تلاشهای رئیس رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولتی متشکل از این دو حزب نیز به دلیل اختلافات گسترده میان نتانیاهو و گانتز با شکست مواجه شده است.

بنیامین نتانیاهو علاوه بر بحران در تشکیل کابینه با اتهامات فساد مالی نیز مواجه است و پیشرفت تحقیقات دادگاه در زمینه فساد مالی و پرداخت رشوه، آینده سیاسی وی را تهدید می‌کند.

رویترز در ادامه افزود؛ علاوه بر موارد فوق، تا پیش از برگزاری انتخابات عمومی در ماه مارس، حزب لیکود احتمالا با انتخابات درون حزبی برای تعیین رهبر آینده خود نیز مواجه است. اگر چه هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نشده است اما برخی از هم حزبیهای نتانیاهو اخیرا انتقاداتی علیه وی مطرح کرده‌اند و ممکن است رهبری وی در حزب لیکو نیز با چالشهایی مواجه شود.

«یوآو کیچ» قانونگذار عضو حزب لیکود اخیرا گفته بود، «اگر ما به سمت انتخابات سوم برویم، باید برای رهبری حزب لیکود هم یک انتخابات مقدماتی داشته باشیم. مساله این است که چه کسی قادر خواهد بود حزب راست را به قدرت برساند و در نهایت کل تیم، مهمتر از ستاره آن تیم است».

اظهارات این عضو پارلمان رژیم صهیونیستی درباره لزوم برگزاری انتخابات درون حزبی برای ریاست حزب لیکود در شرایط صورت گرفته که دو تن دیگر از هم حزبی‌های نتانیاهو نیز پیش از این علنا ریاست وی بر این حزب را به چالش کشیده و خواستار برگزاری جلسه رای گیری برای تعیین رئیس جدید لیکود شده‌اند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان