arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۰۵۱
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۸ - ۱۹ آذر ۱۳۹۸

شورای امنیت درباره آزمایش موشکی کره شمالی نشست برگزار می کند

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست آمریکا، روز چهارشنبه درباره آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی تشکیل نشست می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نوشته خبرگزاری رویترز، آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرده که نشستی درباره آزمایش‌های موشکی کره شمالی و احتمال اقدام تحریک‌آمیز از سوی پیونگ یانگ پس از انجام آنچه "آزمایش مهم" خوانده شد، جلسه تشکیل دهد.

این نشست روز چهارشنبه در حالی برگزاری خواهد شد که تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ افزایش یافته و مذاکرات دو طرف برای عاری‌سازی هسته‌ای شبه جزیره کره به بن‌بست رسیده است.

دست کم 8 عضو شورای امنیت خواستار برگزاری نشستی درباره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی در روز سه‌شنبه بوده‌اند، اما آمریکا که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه دسامبر به عهده دارد، تصمیم گرفته این نشست روز چهارشنبه و درباره آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ برگزار شود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور یک آزمایش "بسیار مهم" را در سایت پرتاب ماهواره «سوها» انجام داده است؛ کره شمالی اصرار دارد سوها یک سایت پرتاب ماهواره است، اما مقام‌های آمریکایی مدعی هستند که از این مرکز برای پرتاب موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا همان روز در یک رشته توئیت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را تهدید کرد در صورتی که "به‌ نحوی خصمانه اقدام کند، همه چیز را از دست می‌دهد".

«کیم یونگ چول» مقام ارشد کره شمالی که نقش مهمی در مذاکرات هسته‌ای داشته است در پاسخ به ترامپ او را "پیرمردی عجول" توصیف کرد و نسبت به پایان قریب‌الوقوع ضرب‌الاجل پیونگ یانگ به واشنگتن برای احیای مذاکرات تا پایان سال جاری میلادی هشدار داد.

او گفت: ترامپ چیز زیادی در مورد کره شمالی نمی‌داند، ما چیزی برای از دست دادن نداریم.

سران کره شمالی و آمریکا سال ۲۰۱۸ میلادی برای نخستین بار در سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند و توافقی دو صفحه‌ای امضا کردند که هرگز اجرایی نشد.

دیدار دوم ترامپ و کیم در ویتنام برگزار شد اما به دلیل اختلاف میان انتظارات و درک طرف‌ها از مفاهیم کلیدی در توافقات خلع سلاح، دیدار نیمه‌کاره رها شد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان