arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۱۵۷
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۵ - ۱۹ آذر ۱۳۹۸

گسترش اعتصاب‌های فرانسه؛ ۷ پالایشگاه تعطیل شد

اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه در حالی شدت بیشتری یافته که طبق اعلام کنفدراسیون عمومی کار(CGT)، هفت پالاشگاه از مجموع هشت پالایشگاه این کشور به دلیل پیوستن کارکنان آن به معترضان، تعطیل شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

گسترش اعتصاب‌های فرانسه؛ ۷ پالایشگاه تعطیل شداعتصاب‌ها علیه برنامه نظام بازنشستگی دولت امانوئل مکرون که بر مبنای آن سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ افزایش می‌یابد از ۶ روز گذشته در فرانسه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کنفدراسیون عمومی کار فرانسه امروز (سه‌شنبه ۱۹ آذر) اعلام کرد، با اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها، هفت پالایشگاه از مجموع هشت پالایشگاه این کشور تعطیل شده است. این اتحادیه چپگرای فرانسه از کارکنان شرکت برق فرانسه (الکتریسیته دو فرانس) خواستار اعتصاب و تظاهرات در دومین روز از بسیج صاحبان مشاغل و حرفه‌ها علیه اصلاحات نظام بازنشستگی شده است.

«امانوئل لِپین» دبیر فدرال کنفدراسیون عمومی کار در حوزه نفت در این زمینه گفته، دولت می‌خواهد این باور را تلقین کند که اعتصاب‌کنندگان فقط کارکنان بخش‌های ویژه هستند اما پالایشگاه‌های « اسو » و « توتال » که کارکنان بخش خصوصی هستند را نیز شامل می‌شود.
به گفته او، فقط پالایشگاه « اسو نوتردام» ناحیه «گرونشون» واقع در «اوت نورماندی» تعطیل نشده است.
براساس این گزارش، حمل‌ونقل محصولات به وسیله خطوط لوله، کشتی، قطار و کامیون قطع شده است و حتی یک قطره سوخت از پالایشگاه خارج نمی‌شود.

براساس گزارش‌ رسانه‌های فرانسوی، این اعتصاب‌ها سبب ایجاد اختلال شبکه حمل‌ونقل در بسیاری از مناطق فرانسه به ویژه پاریس و «ایل دو فرانس» شده است؛ در حالی که قرار بود اعتصاب رانندگان وسایل حمل‌ونقل عمومی و متروی پاریس روز دوشنبه به پایان برسد، با موافقت اعتصاب‌کنندگان، این اقدام تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

اعتصاب‌ها در شرایطی دنبال می‌شود که به گفته «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه از یک سو نه دولت می‌خواهد که از برنامه خود عقب‌نشینی کند و در دیگر سو نه معترضان حاضرند به اعتصاب خود پایان دهند. اعتراض‌های چند روز اخیر در کنار جنبش ضد نظام سرمایه‌داری که از افزون بر یک سال گذشته سراسر فرانسه را دربرگرفته، کاخ الیزه را بیش از پیش درگیر خود کرده است.

فرانسه بویژه پاریس و مناطق شمالی این کشور در حالی از ۶ روز گذشته به دلیل اعتصاب‌ها علیه برنامه اصلاح نظام بازنشستگی، اختلال و آشفتگی بی‌سابقه در شبکه حمل‌ونقل عمومی را تجربه می‌کند که اعلام تداوم آن تا جمعه پیش رو، دولتمردان فرانسه را مستاصل کرده و هنوز هیچ خبری از نتیجه جلسه‌ فوق‌العاده دولت در این زمینه منتشر نشده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان