arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۸ - ۲۱ آذر ۱۳۹۸

آمریکا دو دانشمند ایرانی را از اتهام نقض تحریم‌ها تبرئه کرد

تنها چند روز بعد از آزادی مسعود سلیمانی، آمریکا دو دانشمند دیگر ایرانی را از اتهام نقض تحریم‌ها تبرئه کرد. دو دانشمند ایرانی در پرونده‌ای مشابه اتهامات سلیمانی از سال ۲۰۱۶ تا کنون در بازداشت به سر می‌برند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش نشریه پلیتیکو، دادستان‌های فدرال با توجه به توافق مرتبط با تبادل زندانیان، روز پنجشنبه اتهامات کیفری علیه دو شهروند ایرانی دیگر را حذف کرد.
قاضی فدرال مستقر در آتلانتا طی حکمی اتهام نقض تحریم توسط دو دانشمند ایرانی با نام‌های "محبوبه قائدی" و "مریم جزایری" را رد کرد.
دو دانشمند ایرانی در پرونده‌ای مشابه اتهامات سلیمانی از سال ۲۰۱۶ تا کنون در بازداشت به سر می‌برند.
تاکنون هیچ منبع رسمی در دولت آمریکا درباره وضعیت آتی دو دانشمند ایرانی بعد از رفع اتهام مطلبی عنوان نکرده است.
مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، بازداشت و بیش از یک سال در آن کشور زندانی بود، بتازگی با تلاش‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، آزاد شد.
سلیمانی، پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس که جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود، ۱۵ مهر سال گذشته در قالب یک فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شد.
این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، با ویزای رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس، وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما ایالات متحده در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آن کشور، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان