arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۴۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۹ - ۲۱ آذر ۱۳۹۸

ترامپ: داریم به توافق بزرگ با چین بسیار نزدیک می‌شویم

رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این کشور در آستانه یک توافق بزرگ تجاری با چین قرار گرفته است و هر دو کشور اکنون خواهان آن هستند که چنین توافقی به دست آید. مذاکره‌کننده‌های آمریکایی به طرف چینی گفته‌اند واشنگتن حاضر است در ازای تعهد پکن به خرید عمده محصولات کشاورزی از آمریکا، تعرفه‌های کنونی اعمال‌شده بر واردات از چین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پنج‌شنبه گفت این کشور در آستانه یک توافق تجاری بزرگ با چین قرار دارد.

ترامپ در توییتر نوشت: «داریم به یک توافق بزرگ با چین بسیار نزدیک می‌شویم. آن‌ها این را می‌خواهند، ما هم همین‌طور.»

همزمان خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مطلع گزارش داده است که مذاکره‌کننده‌های آمریکایی به طرف چینی گفته‌اند واشنگتن حاضر است در ازای تعهد پکن به خرید عمده محصولات کشاورزی از آمریکا، تعرفه‌های کنونی اعمال‌شده بر واردات از چین را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. آمریکا همچنین اعلام آمادگی کرده تعرفه‌هایی را هم که قرار است از سه روز دیگر بر بخش دیگری از کالاهای وارداتی از چین اعمال شود، لغو کند.

ترامپ که در زمان رقابت‌های انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ از کسری تجاری عظیم این کشور در برابر چین گلایه کرده و رویکرد کشورش در روابط با چین را «احمقانه» خوانده بود، از زمان حضور در کاخ سفید، سیاستی به شدت ضدچینی در پیش گرفته و بر کالاهای وارداتی از چین چندین دور تعرفه وضع کرده است. پکن این اقدامات را بر اعمال تعرفه بر واردات از آمریکا و همچنین توقف خرید محصولات کشاورزی از آمریکا پاسخ داده است.

همزمان با این جنگ تجاری، دو طرف از ماه‌ها پیش درگیر مذاکراتی هستند که هدف آن دستیابی به یک توافق دوجانبه برای کاستن از کسری تجاری آمریکا در برابر چین است. ترامپ از سال گذشته مدام وعده «توافق بزرگ» با چین را تکرار کرده، اما این توافق بارها به تعویق افتاده است. طرف چینی هنوز به ادعای تازه ترامپ واکنشی نشان نداده است.

منبع: فارس
نظرات بینندگان