arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۹۸۰
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۶ - ۲۴ آذر ۱۳۹۸

پخش مسابقات تیم فوتبال آرسنال در چین ممنوع شد!

اظهارات «مسعود اوزیل» درباره مسلمانان اویغور در چین باعث عصبانیت دولت چین شده و این موضوع تا جایی پیش رفته که امروز اعلام شد پخش مسابقات تیم فوتبال آرسنال در چین ممنوع است چرا که مسعود اوزیل در این تیم بازی می کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اظهارات «مسعود اوزیل» درباره مسلمانان اویغور در چین باعث عصبانیت دولت چین شده و این موضوع تا جایی پیش رفته که امروز اعلام شد پخش مسابقات تیم فوتبال آرسنال در چین ممنوع است چرا که مسعود اوزیل در این تیم بازی می کند.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب این هافبک سرشناس فوتبال روز جمعه از سیاست های پکن در قبال جمعیت اقلیت مسلمان اویغور انتقاد کرد. اما این انتقاد دولت چین را عصبانی کرده است و براساس گزارش های رسانه های محلی چین ، پخش کننده ایالتی مسابقات فوتبال چین اعلام کرده که مسابقه یکشنبه بین آرسنال و منچستر سیتی را نشان نمی دهد.

مسعود اوزیل روز جمعه پیام هایی را در توییتر و اینستاگرام خود منتشر کرد که از سیاست های چین در قبال مسلمانان اویغور انتقاد می کرد.گلوبال تایمز ، روزنامه انگلیسی زبان چاپ چین ، روز یکشنبه گزارش داد که از این پس مسابقات آرسنال در چین پخش نمی شود زیرا اظهارات اوزیل "هواداران و مقامات فوتبال را ناامید کرده است".

آرسنال و منچستر سیتی قرار است ساعت 4 بعد از ظهر به وقت انگلیس بازی کنند که این زمان در چین  نیمه شب دوشنبه خواهد بود. نگاهی به جدول پخش برنامه های  CCTV 5 نشان می دهد که این شبکه  اکنون قصد دارد به جای آن مسابقه ، مسابقه ای ضبط شده بین تاتنهام هاتسپور و وولورهمپتون واندرز را به نمایش بگذارد.

اوزیل که یک مسلمان ترک تبار است ، اویغورها را "جنگجویانی دانست که در برابر آزار و شکنجه مقاومت می کنند" و از سرکوب پکن و سکوت مسلمانان انتقاد کرد.وی روز جمعه در پست های خود نوشت: "(در چین) قرآن سوخته ، مساجد تعطیل شد ، مدارس الهیات اسلامی ممنوع شدند ، علمای دینی یک به یک کشته شدند. علیرغم همه اینها ، مسلمانان ساکت هستند."

پس از این ماجرا باشگاه شمال لندن(آرسنال)  پستی را از حساب رسمی خود در پلت فرم ویبو(پلتفرم محبوب چینی ها) منتشر کرد و نوشت:" مطالبی که اوزیل گفته ایده های شخصی او هستند و ربطی به باشگاه ندارد." با این وجود برخی چینی ها زیر همین پست آرسنال خواستار اخراج این هافبک از این باشگاه شدند.

نظرات بینندگان