arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۷۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۸ - ۲۴ آذر ۱۳۹۸

وزیر دفاع قطر: گفتگو سریعترین راه برای حل بحران شورای همکاری خلیج فارس است

وزیر دفاع قطر بار دیگر در "همایش دوحه" اعلام کرد، بحران شورای همکاری خلیج فارس تنها با انجام گفت‌وگویی جدی و بدون پیش‌شرط حل و فصل می‌شود. موضع دوحه در خصوص عدم مداخله در امور داخلی این کشور، حفظ حاکمیت و استقلال آن در تصمیمات سیاسی از آغاز بحران شورای همکاری خلیج فارس تغییری نکرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزنامه القدس العربی نوشت، خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر در این همایش گفت، موضع کشورش در خصوص این بحران کاملا روشن بوده و نیازی به تفسیر و روشن‌گری ندارد و گفت‌وگو و مذاکره تنها راه برای حل این اختلاف است.

وی در ادامه افزود، موضع دوحه در خصوص عدم مداخله در امور داخلی این کشور، حفظ حاکمیت و استقلال آن در تصمیمات سیاسی از آغاز بحران شورای همکاری خلیج فارس تغییری نکرده و همان موضعی است که این کشور از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ اتخاذ کرده است.

کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر پنجم ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند، اتهامی که دوحه بارها آن را تکذیب و هدف از این اتهام را تعرض به حاکمیت و استقلال خود عنوان کرده است.

وزیر دفاع قطر در این همایش گفت، گفتگو و رایزنی تنها راه ترسیم چارچوب قانونی برای تحقق ثبات منطقه است و دوحه برای پیشگیری از تشدید بحران‌ها از مدت‌ها پیش دیپلماسی گفت‌وگو و رایزنی با کشورهای همسایه را آغاز کرده است.

العطیه در خصوص بحران سوریه نیز خواستار نجات این کشور شد و گفت، بحران سوریه تقریباً از کنترل خارج شده است. مشکل سوریه این است که هر طرفی از طریق دستورکار ویژه خود به این کشور می‌نگرد نه از طریق دستورکار ملت این کشور و وضعیت ویژه آن.

وی ادامه داد: دغدغه‌های زیادی داریم زیرا در عصر مدرن زندگی می‌کنیم، باید چالش‌های آینده مشخص و برای مقابله با آنها آمادگی صورت بگیرد و بر سر قوانین نظام جدید جهانی به ویژه توسط شورای امنیت توافق حاصل شود که در غیر این صورت با موانع بسیاری روبرو خواهیم بود.

همایش دوحه از روز یکشنبه آغاز شده و در آن بیش از سه هزار تن از رهبران، تصمیم‌گیرندگان، سیاستمداران، نمایندگان بخش‌های خصوصی، جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی حضور دارند. مسائل جهانی مانند موضوع مهاجرت، آوارگان، افراط‌گرایی، جنگ‌های نیابتی و نیز راه‌کارهای همکاری منطقه‌ای از محورهای این همایش هستند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان