arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۱۰۴
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۱ - ۲۵ آذر ۱۳۹۸

درگیری های پایتخت لبنان ۶۰ زخمی برجای گذاشت

سازمان دفاع مدنی لبنان اعلام کرد در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای ضد شورش و امنیتی این کشور که یکشنبه شب و بامداد امروز (دوشنبه) در میدان ها و خیابان های مرکز بیروت روی داد ۶۰ نفر از دو طرف زخمی شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سازمان دفاع مدنی لبنان اعلام کرد در جریان درگیری میان معترضان و نیروهای ضد شورش و امنیتی این کشور که یکشنبه شب و بامداد امروز (دوشنبه) در میدان ها و خیابان های مرکز بیروت روی داد ۶۰ نفر از دو طرف زخمی شدند.

به گزارش تارنماهای خبری و رسانه های صوتی و تصویری لبنان، سازمان یاد شده کمک های اولیه را به زخمی ها ارایه و ۴۶ تن آن ها که به طور سطحی زخمی شده بودند سرِ پایی درمان و ۱۴ نفر آنان به بیمارستان های بیروت منتقل کرد.

بر پایه این گزارش یکی از زخمی ها «محمد عزاقیر» عکاس محلی خبرگزاری رویترز بود که هنگام تهیه گزارش تصویری در اطراف میدان «النجمه» نزدیک ساختمان مجلس ملی لبنان زخمی شد.

صدها جوان معترض و تحصن کننده ی لبنان یکشنبه شب و بامداد دوشنبه در میدان های اصلی مانند ریاض الصلح ، النجمه و الشهدا و خیابان های بیروت به ویژه «المعوض» و «فوش» در مرکز این شهر به طرف نیروهای ضد شورش و امنیتی سنگ پرتاب کردند و با آنان درگیر شدند.

این نیروها نیز برای پراکنده کردن معترضان از خودروهای آب پاش و گاز اشک آور استفاده کردند و یکی از جوانان معترض را که درحال آتش زدن خیمه های تحصن کنندگان در میدان الشهدا بود، بازداشت کردند.

نیروهای پلیس ضد شورش و امنیتی با تشکیل سپر انسانی مانع جوانان معترضی شدند که روی پل «رینگ» در مرکز بیروت تجمع کرده بودند و قصد داشتند وارد میدان های ریاض الصلح و الشهدا شوند.

عملیات جنگ و گریز میان این نیروها و جوانان معترض که شماری از خیابان های بیروت را بسته بودند تا بامداد امروز ادامه داشت.

«ریا الحسن» وزیر کشور لبنان در «دولت پیشبرد امور» پس از تشکیل جلسه ی اضطراری با «عماد عثمان» مدیرکل نیروهای امنیت داخلی و شماری از فرماندهان ارتش این کشور در بیروت از جوانانی که به قصد تجمع و تظاهرات مسالمت آمیز به مرکز این شهر آمده بودند خواست راهشان را از عده ای آشوبگر جدا و محل تجمع را ترک کنند.

هم چنین دهها معترض به وضع موجود یکشنبه شب در مناطق «بقاع و الناعمه» در شرق لبنان با آتش زدن لاستیک و سطل های زباله برخی جاده ها را بستند و مانع عبور و مرور خودروها شدند.

راه بندان، تجمع و تظاهرات اعتراضی مردم لبنان به ویژه در پایتخت، در حالی تشدید می شود که قرار است تا ساعاتی دیگر رایزنی های نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری برای معرفی نامزد نخست وزیری برای تشکیل دولت جدید، در کاخ بعبدا در شرق بیروت انجام شود.

لبنان پس از استعفای «سعد حریری» در هفتم آبان گذشته، دولت موقت یا «دولت پیشبرد امور» دارد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان