arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۳۳۰
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۱ - ۲۶ آذر ۱۳۹۸

سخنگوی قوه قضائیه: امسال ١٠٠ هزار حکم مجازات جایگزین حبس صادر شد

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر استفاده حداکثری از مجازات های جایگزین حبس گفت: در هفت ماهه نخست امسال، ١٠٠ هزار حکم مجازات جایگزین حبس صادر شد و این درحالی است که در هفت ماهه اول سال ٩٧ حدود ٣٠ هزار حکم مجازات جایگزین حبس صادر شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

غلامحسین اسماعیلی روز سه شنبه در شانزدهمین نشست خبری با اشاره به رسیدگی به وضعیت زندان و زندانیان به عنوان یکی از برنامه های مهم در دوران تحول قوه قضائیه، افزود: رئیس قوه قضائیه در ماه های اول تصدی، دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری را ابلاغ کرد و در جلسات متعدد بر اجرای این دستورالعمل تاکید داشت.
وی ادامه داد: ایشان مکرراً تاکید کرد، بخشنامه ها و ابلاغیه ها جهت استحضار نیست بلکه اطلاع و اقدام لازم است و یکایک برنامه ها باید اقدام متناسب را به همراه داشته باشد و شخصا محوریت پیگیری ها را عهده دار شدند.
اسماعیلی یادآور شد: ریاست دستگاه قضا در سفر اخیر به استان اصفهان بدون اطلاع قبلی، سرزده تا نیمه شب در زندان بودند و با جمع زیادی از زندانیان ملاقات چهره به چهره داشتند با این هدف که ببینند تدابیر و دستورالعمل ها تا چه حد اجرایی شده است و فردای آن روز مقامات قضایی استان را فراخواندند و رهنمودها و تذکرات لازم را برای پیگیری وضعیت زندان متذکر شدند.
وی اضافه کرد: شنبه هفته قبل هیاتی مرکب از مسئولان دادگستری و زندان اصفهان برای بازنگری زندان های استان اصفهان تشکیل شد و دیروز گزارش مثبتی در جلسه شورای عالی از این هیات ارائه شد.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: رئیس قوه قضائیه مقرر کرد در همه زندان های کشور پرونده زندانیان بازنگری شود تا سیاست های قوه در مورد زندان اعمال شود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: همه برنامه ها ناظر به زندانیانی است که آنها نباید در زندان باشند یا آزاد بودن آنها به حقوق مردم آسیب نمی‌رساند.
وی تصریح کرد: اشرار، متجاوزان، محکومان جرایم عمده مواد مخدر جای آنها در زندان است و سیاست کیفری برای مجرمان سابقه دار سیاست بازدارنده است و بنای ارفاق و مدارا نیست.

اسماعیلی همچنین با اشاره به سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی، اظهار داشت: آیت الله هاشمی شاهرودی فقیه عالمی بودند که در مدیریت قضایی نقش ارزنده ای داشتند و یاد خاطره رئیس اسبق قوه قضائیه را گرامی می داریم.

شناسایی ۱۵ هزار سیم کارت کلاهبرداری تلفنی
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به موضوع پیشگیری از وقوع جرم گفت: اگر پیشگیری را مورد اهتمام جدی قرار دهیم و تمام دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم نهاد به حوزه پیشگیری کمک کنند، این همه پرونده و زندانی نخواهیم داشت.
وی با اشاره به گستردگی حوزه پیشگیری افزود: یکی از بسترهای وقوع جرم مربوط به تماس‌ها و کلاهبرداری‌ها تلفنی و تخلیه حساب‌های بانکی مردم است. قوه قضائیه برای اینکه مردم از این مسئله آسیب نبینند گام‌های بزرگی برداشته که نخستین آن اطلاع رسانی است.
سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه مردم فریب تماس ها را نخورند، اظهار داشت: موفق شدیم ۱۵ هزار سیم کارت مورد استفاده کلاهبرداران را شناسایی کنیم و همه این ۱۵ هزار سیم کارت مسدود شد.

کاهش ۵٠ درصدی کلاهبرداری های تلفنی
وی ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته، ۵۰ درصد میزان کلاهبرداری‌های تلفنی کاهش یافته است. در گام بعدی، حساب‌هایی که پول به آنها واریز می‌شد، شناسایی کردیم و برنامه‌ای برای انسداد این حساب‌ها پیش‌بینی شده است.
اسماعیلی اضافه کرد: در این حوزه هنوز اقدام نکردیم اما این افراد بدانند نه تنها این کارت بانکی بلکه مجموعه حساب‌های بانکی متعلق به این افراد مورد رصد قرار می‌گیرد و اجازه نمی‌دهیم عده‌ای سودجو و فرصت طلب امنیت روانی و اقتصادی شهروندان را به مخاطره بیاندازند. همچنین به کسانی که کارت بانک خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند، هشدار می دهم.
وی با اشاره به وضعیت معیشت مردم اظهار داشت: اجازه نمی‌دهیم عده‌ای سودجو و فرصت طلب برای رسیدن به مطامع خود، معیشت مردم را گرو بگیرند و حتما در این ارتباط نیز برخوردهای جدی با محوریت تعزیرات حکومتی انجام می‌شود.

خواهان خصوصی‌سازی حداکثری بدون مشکل هستیم
اسماعیلی خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری اکنون که فصل بودجه است باید توجه داشت در ایام اخیر بسیار گرفتار پرونده خصوصی‌سازی بودیم و در قانون بودجه ۹۹ به حق و به جا تداوم امر خصوصی سازی به درستی پیش‌بینی شده است.
سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: ما خواهان خصوصی‌سازی حداکثری بدون مشکل و مسئله هستیم.
وی افزود: اکنون که قرار است در سال ۹۹ روند واگذاری‌ها شتاب بیشتری یابد، توصیه می‌کنیم در فرایند واگذاری، نحوه واگذاری شرکت‌ها، کارشناسی ارزیابی شرکت‌ها، نحوه تنظیم قراردادها، اخذ تضمین از برندگان مزایده و اهلیت خریداران دقت لازم انجام شود.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان