arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۵ - ۲۷ آذر ۱۳۹۸

ارائه چهره مقتدر توام با رافت از پلیس در فیلم‌ها

فرمانده ناجا با بیان اینکه در آغاز دور جدیدی از همکاری و تعاملات پلیس با هنرمندان، فیلمسازان و ... هستیم،خاطرنشان کرد: این روند می‌تواند سرعت بیشتری بگیرد البته در فرایند تولید فیلم و سریال باید چهره واقعی از پلیس یعنی اقتدار توام با رافت و عدالتخواهی به نمایش گذاشته شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده ناجا با بیان اینکه در آغاز دور جدیدی از همکاری و تعاملات پلیس با هنرمندان، فیلمسازان و ... هستیم،خاطرنشان کرد: این روند می‌تواند سرعت بیشتری بگیرد البته در فرایند تولید فیلم و سریال باید چهره واقعی از پلیس یعنی اقتدار توام با رافت و عدالتخواهی به نمایش گذاشته شود.

 سردار حسین اشتری در آیین تجلیل از دست اندرکاران فیلم‌های هفته ناجا با بیان اینکه همواره پذیرای پیشنهادات، انتقادات و دیدگاه‌های هنرمندان و سایر صاحبنظران برای پیشبرد بهتر ماموریت‌ها هستیم، اظهارکرد: در این برهه زمانی، برآنیم که ضمن بهره‌مندی از تجربه هنرمندان پیشکسوت، به نسل جدید و ظرفیت‌هایشان اعتماد و اعتنا کنیم تا با ارتباط دو سویه میان پلیس و هنرمندان بتوانیم به موفقیت‌های روزافزون دست یابیم.

فرمانده ناجا با اشاره به سابقه تعامل نیروی انتظامی و هنرمندان گفت: بر اثرگذاری و اثربخشی زبان هنر واقفیم و می‌دانیم که هنر می‌تواند در انتقال مفاهیم آموزشی، هشداری و سایر اهداف پلیس به جامعه موثر واقع شود.

وی با اشاره به تولید چند فیلم و تله فیلم همزمان با هفته نیروی انتظامی در سال جاری اظهارکرد: با همت پیشکسوتان و جوانان عرصه فیلم و سریال، تولیدات اثرگذاری در ژانر پلیسی حاصل شد و در معرض دید و نمایش مخاطبان قرار گرفت که اثرات مثبتی هم در جامعه داشت.

اشتری اضافه کرد: تله فیلم‌های تولید شده همزمان با هفته نیروی انتظامی در سال جاری، توانست چهره خوبی از پلیس و ماموریت‌هایش به مخاطب ارائه کند و در کنار این مهم مورد استقبال و توجه مردم عزیز قرار گرفت.

وی یادآور شد: بر مبنای افکارسنجی صورت گرفته درباره اثرگذاری تله فیلم‌های تولیدی هفته ناجا در طیف و میانگین 70 درصدی، این فیلم‌ها مورد استقبال و توجه مردم بوده و این مهم بیانگر ریل‌گذاری صحیح پلیس برای بهره‌مندی از ظرفیت سریال، فیلم و معرفی چهره پلیس به جامعه است.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه گفت: خوشبختانه مردم ژانر پلیسی را دوست دارند و فیلم‌هایی با محوریت پلیس مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد. از طرفی امروز امکانات نیروی انتظامی نسبت به گذشته پیشرفت خوبی کرده است و این ظرفیت و امکانات را می‌توانیم در اختیار سازندگان فیلم و سریال‌های ژانر پلیسی قرار دهیم.

اشتری با اشاره به تنوع و گستردگی ماموریت‌های پلیس خاطرنشان کرد: مردم در طول شبانه‌روز با پلیس سروکار دارند. از طرفی پلیس خدمات متنوعی به آحاد مردم از مرزها تا مرکز ارائه می‌کند. در واقع پلیس از سازمان‌های پیشرو در خدمات‌دهی به مردم است بنابراین تنوع و گستردگی ماموریت‌های پلیس در کنار خدمات‌دهی در شرایط مختلف زمانی و مکانی می‌تواند توسط دوستان هنرمندانمان به ویژه در حوزه فیلم و سریال به مردم منعکس شود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه پلیس نقش محوری و غیرقابل انکاری در تولید و حفظ نظم و امنیت کشور دارد، خاطر نشان کرد: ماموریت پلیس‌های مختلف و تخصصی اعم از پلیس پیشگیری، راهور، آگاهی، مبارزه با مواد مخدر، امنیت اقتصادی، بین الملل و ... می تواند سوژه مناسبی برای ساخت و تولید فیلم و سریال باشد و در این تولیدات نمایش داده شود که پلیس از مردم جدا نیست.

اشتری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه پیشبرد روند زندگی و فعالیت در سایه امنیت محقق می‌شود، تاکید کرد: تامین نظم و امنیت وظیفه سنگین، خطیر و بی بدیلی است که به نیروی انتظامی واگذار شده است و هنرمندان می‌توانند این نقش اثرگذار را با استفاده از مفاهیم هنری به خوبی به جامعه ارائه دهند و مردم را همراه و همکار پلیس کنند.

فرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس حافظ جان، مال و ناموس مردم است، خطاب به هنرمندان عرصه فیلم و سریال سازی گفت: در دور جدیدی از همکاری‌های پلیس با هنرمندان، ظرفیت، امکانات و سوژه‌های بکر پلیسی را در اختیار شما قرار می‌دهیم و شما نیز با بهره‌مندی از این ظرفیت به تحقق اهداف پلیس در تولید فیلم و سریال کمک کنید.

اشتری در تشریح اهداف پلیس در فرآیند فیلم و سریال‌سازی اظهارکرد: پیشگیری از جرم، بزه و آسیب‌های اجتماعی، ارائه آموزش‌های لازم، معرفی خدمات پلیس در سطوح مختلف، ارتقای احساس امنیت در جامعه و ... بخشی از اهداف پلیس برای گام نهادن در عرصه فیلم و سریال سازی با ژانر پلیسی است.

وی ادامه داد: تاثیر یک فیلم یا سریال در هر حوزه‌ای را می توان در بخش‌های مختلف جامعه مشاهده کرد، به‌طوری که گاهی یک فیلم می‌تواند به تولید و توزیع یک فرهنگ در جامعه نیز کمک کند.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اهمیت ماموریت‌های پلیس ادامه داد: ممکن است در سازمانی بخشی از یک ماموریت به دلیل کمبود بودجه منتفی یا معلق شود اما مگر می‌شود در جایی مانند نیروی انتظامی حتی با وجود کمبود بودجه، ماموریتی را تعطیل کرد. ماموریت‌های پلیس تعطیل‌بردار نیست و از ایفای نقش پلیس در جامعه قطعا آحاد مردم منتفع می‌شوند.

اشتری ادامه داد: گاهی در روند فیلمسازی، سکانسی به تصویر کشیده می شود مبنی بر اینکه یک دوست ناباب چگونه می‌تواند یک جوان یا نوجوان را به گرداب بکشاند و اگر خانواده آن جوان هوشیار نباشند چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد. با اقداماتی از این دست می‌توانیم بهترین امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهیم و به کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه کمک کنیم.

وی اضافه کرد: شایسته است که فیلمسازان عزیز چهره‌ای هوشمند، توانمند و مقتدر از پلیس به مردم و مخاطب ارائه کنند چراکه توجه به این روند می تواند به ارتقای امنیت و احساس امنیت در جامعه کمک کند. از طرفی نمایش اشراف اطلاعاتی و هوشیاری پلیس در دل مجرمان و قانون شکنان رعب و وحشت ایجاد می‌کند.

فرمانده ناجا با اشاره به روند فیلمسازی در برخی کشورها یادآور شد: در برخی کشورها پلیس را به گونه‌ای نمایش می‌دهند که چه بسا واقعیت نداشته باشد اما گاهی در روند سریال سازی و فیلمسازی خودمان می بینیم که بالعکس عمل می شود. در حالی که به اذعان بسیاری از روسای پلیس‌های کشورهای دیگر که از نیروی انتظامی بازدید داشته‌اند، پلیس جمهوری اسلامی ایران ظرفیت های بسیار خوبی دارد و در عین حال توانمند، هوشمند و مقتدر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اختیارات پلیس در حوزه ماموریتی خاطر نشان کرد: پلیس سرمایه نظام و مردم است و کمک به ارتقای اقتدار نیروی انتظامی در واقع کمک به نظم و امنیت کشور محسوب می‌شود.

اشتری با اشاره به شعار هفته نیروی انتظامی در سال جاری با عنوان « پلیس هوشمند، امین مردم» اظهارکرد: تحقق پلیس هوشمند یکی از برنامه های اولویت‌دار نیروی انتظامی است و در این راستا نیز اقداماتمان را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم تا پایان سال 1400 پلیس هوشمند محقق شود و به نقطه ایده‌آل و مطلوبمان در این حوزه برسیم.

وی با بیان اینکه روند فیلم و سریال سازی در ژانر پلیسی می تواند به جلب مشارکت‌های مردمی و همراهی آنان با پلیس کمک کند، خاطر نشان کرد: البته ما معتقدیم که ضعف‌هایی هم در عملکرد پلیس وجود دارد و می‌تواند مورد نقد هنرمندان و آثار تولیدی باشد اما این نقد باید منصفانه و منطقی باشد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس در معرض و منظر دید عموم مردم است، اظهارکرد: عملکرد پلیس گویی در "اتاق شیشه ای " به نمایش گذاشته می‌شود و همه مردم "خوب" و "بد" پلیس را می‌بینند و قضاوت می‌کنند بنابراین هنرمندان اگر نقدی هم دارند این انتقاد را دلسوزانه، متعهدانه و در جهت رفع ضعف و بدون اغراق و بزرگ نمایی نمایش دهند.

به گزارش سایت پلیس اشتری با تاکید بر اینکه نظرات هنرمندان برای ما محترم است، یادآور شد: نیروهای پلیس در جریان انجام و اجرای ماموریت‌ها تا پای جان پیش می‌روند تا آسیبی به مردم نرسد و لازم است که دوستان فیلم و سریال‌ساز بدانند که ما برای اجرای ماموریتهایمان به معیارهای اخلاقی، انسانی و شرعی توجه می کنیم.

نظرات بینندگان