arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۶۰۴
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۵ - ۲۷ آذر ۱۳۹۸

تصویب کمک 150 میلیون دلاری به تشکیلات خودگردان فلسطین در سنای آمریکا

کنگره آمریکا در اقدامی مخالف با سیاست‌های اخیر کاخ سفید در قبال فلسطین، بودجه‌ای را برای کمک به فلسطینی‌ها تصویب کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تصویب کمک 150 میلیون دلاری به تشکیلات خودگردان فلسطین در سنای آمریکامجلس سنای آمریکا بامداد امروز (چهارشنبه) طرحی را برای اعطای 150 میلیون دلار کمک به فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری تصویب کرد.

روزنامه «هاآرتص» این اقدام کنگره آمریکا را در مقابل سیاست‌های اخیر دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور دانسته و نوشت: «این [بودجه] شامل 75 میلیون دلار کمک به نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و 75 میلیون دلار برای حمایت از برنامه‌های انسانی و مدنی و مؤسساتی که مستقیما با تشکیلات خودگردان ارتباط ندارند، می‌شود».

دولت ترامپ طی دو سال گذشته به بهانه قطع مذاکرات رام‌الله با واشنگتن و تل‌آویو، تقریبا تمام کمک‌های آمریکا به فلسطینی‌ها را – به‌جز حمایت‌های امنیتی از تشکیلات خودگردان – قطع کرده است.

بر این اساس، بودجه مذکور که ذیل لایحه بودجه نظامی سال 2020 آمریکا مورد توافق سران جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره بود، منابع مالی را برای برنامه‌ها و مؤسساتی که بودجه‌هایشان در سال 2018 توسط کاخ سفید قطع شد، در نظر می‌گیرد.

از سوی دیگر قانون موسوم به «اقدام شفاف‌سازی ضد تروریسم» که در سال 2018 در کنگره آمریکا تصویب شده بود، باعث شد تشکیلات خودگردان فلسطین از دریافت هر کمک مالی امنیتی از ایالات متحده چشم‌پوشی کند تا مگر در دادگاه‌های این کشور مورد مؤاخذه غرامت قرار نگیرد.

به نوشته هاآرتص، کنگره آمریکا همزمان با تصویب کمک 150 میلیون دلاری به فلسطینی‌ها، با بودجه ویژه درخواستی کاخ سفید برای طرح صلح ترامپ در فلسطین اشغالی موسوم به «معامله قرن» مخالفت کرد.

ترامپ اوایل سال گذشته به بهانه مقاومت کردن مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین برای پذیرش مذاکرات مستقیم به رژیم صهیونیستی و قبول توافق سازش، خواستار بازنگری در حمایت‌های مالی از آنها شده بود. 

حمایت‌های مالی که دولت ترامپ از فلسطینی‌ها و تشکیلات خودگردان دریغ داشته شامل 200 میلیون دلار از بودجه اختصاص داده شده از سوی کنگره برای آوارگان فلسطینی، کمک ۱۲۵ میلیون دلاری خود به آژانس کار و امدادرسانی به آوارگان فلسطینی و کمک هزینه 25 میلیون دلاری برای ساخت بیمارستان و مراکز درمانی در قدس شرقی می‌شود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان