arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۶۷۷
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۲۰ - ۲۷ آذر ۱۳۹۸

روزنامه ژاپنی: از نشست آبه و روحانی نباید انتظار چندانی داشت

یک رسانه ژاپنی در آستانه سفر حسن روحانی به توکیو نوشت که نخست وزیر ژاپن احتمالا نمی‌تواند به پیشرفتی قابل توجه در نشست آتی خود با رئیس جمهور ایران دست یابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک روزنامه ژاپنی چهارشنبه در تحلیلی در زمینه دیدار آتی روسای جمهور ژاپن و ایران نوشت که نباید انتظار دستاورد دیپلماتیک خاصی را از این نشست داشت.

روزنامه «ژاپن تایمز» در آغاز تحلیل خود با اشاره به دیدار «حسن روحانی» رئیس جمهر ایران با «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن نوشت: در بحبوحه افزایش تنش بابت برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های اقتصادی شدید آمریکا علیه این کشور، رئیس جمهور ایران روز جمعه برای دیدار با آبه شینزو وارد «توکیو» می‌شود.

به نوشته این روزنامه، یک تحلیلگر مستقر در ژاپن در این زمینه گفت که توکیو اهرم فشار دیپلماتیک کمی برای تغییر در تهران یا واشنگتن دارد. این تحلیلگر ژاپنی با هشدار در این زمینه افزود که آبه شینزو احتمالا نمی‌تواند به پیشرفتی قابل توجه در نشست آتی خود با حسن روحانی دست یابد.

«عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران نیز روز دوشنبه در زمینه سفر حسن روحانی به ژاپن گفت که ایران به مقابله با تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد داد. وی ابراز امیدواری کرد که ایران از طریق روابط قوی با ژاپن بتواند بر این فشار غلبه کنند.

به نوشته ژاپن تایمز، مقامات ایران در نشست شورای حکام در ششم دسامبر (۱۵ آذر) تهدید کردند که از اوائل ماه ژانویه (دی) محدویت‌های جدیدی را در بازدید از تاسیسات هسته‌ای خود از سوی بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی اعمال خواهند کرد. این اقدام ایران در صورت اجرا، پنجمین گام کاهش تعهدهای این کشور در برجام محسوب می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران چندی قبل اعلام کرد که در چهارمین گام از روند کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، تزریق گاز به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو را آغاز می‌کند. بر اساس برجام، این تأسیسات قرار بود به مرکز تحقیق و توسعه و تولید ایزوتوپ‌های پایدار بدل شود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان