arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۷۱۵
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۸ - ۲۸ آذر ۱۳۹۸

رقیب دموکرات ترامپ به استیضاح او رای ممتنع داد

تولسی گابارد تنها عضو مجلس نمایندگان آمریکا که نامزد دموکرات ‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری شده، به استیضاح ترامپ رای ممتنع داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد «تولسی گابارد» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در رقابت‌های درون‌حزبی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 نامزد شده، به استیضاح ترامپ رای ممتنع داد و از رای خود دفاع کرد.

نماینده دموکرات هاوایی در دفاع از رای ممتنع خود گفت: من نمی‌توانم منصفانه به استیضاح رای مخالف بدهم، چراکه معتقدم رئیس جمهوری ترامپ مرتکب اشتباه شده است. همینطور نمی‌توانم منصفانه رای موافق به استیضاح بدهم، چراکه برکنار کردن رئیس جمهوری مستقر نباید از طریق یک فرایند جناحی صورت گیرد.

گابارد تنها عضو مجلس نمایندگان آمریکا است که برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 این کشور نامزد شده است؛ وی که پیشتر در ارتش آمریکا بوده و در عراق نیز حضور داشته، به شدت با سیاست‌های جنگ‌طلبانه مخالف است.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد پنجشنبه قطعنامه استیضاح ترامپ را شامل دو اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «کارشکنی در تحقیقات کنگره» با اکثریت آرا تصویب کردند.

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده، سومین رئیس قوه مجریه این کشور است که به صورت رسمی مورد استیضاح قرار می‌گیرد. تاکنون هیچ یک از رییسان جمهوری آمریکا از طریق استیضاح از مقام خود برکنار نشده‌اند.
ترامپ متهم است که از طریق گروکشی کمک چندمیلیون دلاری مصوب کنگره به اوکراین و دیدار با رییس جمهوری این کشور در ازای تحقیقات علیه بایدن، مرتکب «سوء استفاده از قدرت» و از طریق جلوگیری از دسترسی اعضای مجلس نمایندگان به اسناد و کارکنان کاخ سفید، مرتکب «کارشکنی در تحقیقات کنگره» شده است.

اکنون پس از تصویب قطعنامه استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، این قطعنامه به مجلس سنای این کشور ارسال می‌شود تا نشست هایی شبیه به محاکمه برای ترامپ تشکیل شود.
در جلسات سنا که ریاست آن را قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا بر عهده خواهد داشت، سناتورها تصمیم می‌گیرند که ترامپ از قدرت برکنار شود یا خیر؛ با توجه به اکثریت جمهوریخواهان انتظار می‌رود ترامپ تبرئه شود.

موضوع استیضاح دونالد ترامپ در پی افشای تماس تلفنی او با « ولودیمیر زلنسکی » رئیس جمهوری اوکراین آغاز شد. ترامپ در این مکالمه از همتای اوکراینی‌اش خواست در مورد فعالیت‌های مالی بایدن و پسرش هانتر تحقیق کند. ترامپ، پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را به این تحقیقات منوط کرد.

با افشای محتوای مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که در مقابل درخواست‌ها برای آغاز فرآیند استیضاح مقاومت کرده بود، به طور رسمی خواستار شروع تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ شد.

ترامپ روز سه‌شنبه (۲۶ آذر) در نامه‌ شدیداللحنی خطاب به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، ضمن دفاع از عملکردش، تلاش دموکرات ‌ها برای استیضاح را «کودتای حزبی» و «جنگ علیه دموکراسی» خواند.

روز سه‌شنبه نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از موافقان استیضاح چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا در چندین ایالت این کشور راهپیمایی کردند تا حمایت خود را از برکناری دونالد ترامپ اعلام کنند.

همچنین بیش از ۷۵۰ تن از مورخان آمریکایی در بیانیه‌ای خواستار ادامه روند استیضاح ترامپ توسط کنگره شده و نوشتند: قضاوت قطعی ما این است که اگر سوء رفتار رییس جمهوری ترامپ در حد استیضاح نباشد، در این صورت هیچ نوع رفتاری قابل استیضاح نیست.

پیش از ترامپ تنها دو رییس جمهوری آمریکا یعنی اندرو جانسون هفدهمین (۱۸۶۵-۱۸۶۹) و بیل کلینتون چهل و دومین (۱۹۹۳-۲۰۰۱) رییس جمهوری ایالات متحده، استیضاح شده‌اند.

ریچارد نیکسون (۱۹۶۹-۱۹۷۳) سی و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا هم تا مرحله تحقیقات مجلس نمایندگان این کشور برای استیضاح وی به خاطر رسوایی واترگیت پیش رفت، اما پیش از رای‌گیری نهایی در این مجلس استعفا کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان