arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۲۳ - ۲۸ آذر ۱۳۹۸

یادداشت‌های اعتمادالسلطنه، چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۲۶۲: سرکشی شاه به مدرسه دارالفنون

عصر شاه به مدرسه دارالفنون تشریف برده بودند. از قرارِ گفته پروسکی، زیاد خوش‌شان آمده بود از آواز خواندن و ساز زدن خانه‌شاگرد‌ها که برای ملیجک مشق می‌کنند. این کار مخبرالدوله، وزیر علوم، پسندیده‌تر شده بود از تمام اعمالش.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرکشی شاه به مدرسه دارالفنون

پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

به گزارش انتخاب، در خاطرات اعتماد السلطنه آمده است:

صبح خانه امین‌الدوله، بعد درخانه [دربار] رفتم. از آن‌جا به خانه آمدم. عصر شاه به مدرسه دارالفنون تشریف برده بودند. از قرارِ گفته پروسکی، زیاد خوش‌شان آمده بود از آواز خواندن و ساز زدن خانه‌شاگرد‌ها که برای ملیجک مشق می‌کنند. این کار مخبرالدوله، وزیر علوم، پسندیده‌تر شده بود از تمام اعمالش. من هم عصر دیدن موسیو فارک که مرد بسیار عالم و باسوادی است رفتم. بعد از غروب مراجعت کردم. من‌العجایب در خانه فارک که بودم سیگار کشیدم، نمی‌دانم چطور شده بود فتیله قوطی کبیریت خاموش نشده بود، در جیبم مشتعل شده بود و من ملتفت نشدم. نزدیک به خانه خود بوی پشم شنیدم. خانه آمدم. هرچه تفتیش کردم از بیرون و اندرون معلوم نشد بوی پشم از کجاست. رخت را بیرون آوردم بردند. بعد از یک ساعت قوطی سیگار خواستم، خدمتکار رفته بود قوطی از جیب بیرون بیاورد دیده بود دامن سرداری بطانه سنجاب در کارِ سوختن است. پریشب خواب دیدم ماری ران چپ مرا زد. همین طرف بود که آتش گرفت. الحمدالله به خیر گذشت.

نظرات بینندگان