arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۷۶۷
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۴ - ۲۸ آذر ۱۳۹۸

کیفیت هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم است

کیفیت هوای تهران امروز (پنجشنبه) در پی افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون و قرار گرفتن شاخص لحظه‌ای بر روی عدد ۱۱۹ برای گروه‌های حساس(بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) ناسالم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز بر روی شاخص ۹۵ قرار داشت و اکنون شاخص لحظه ای، عدد ۱۱۹ را نشان می دهد.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

در همین مدت، شاخص غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از عدد ۴۴ به ۵۴ و منواکسید کربن از ۲۸ به ۳۹ افزایش داشته است.

براساس این گزارش، ایستگاه‌های، شهرری (منطقه۲۰) با شاخص ۱۵۱، پارک قائم (منطقه۱۸) با شاخص ۱۲۹ و شهرداری منطقه۱۱ با شا خص ۱۲۳ بیشترین آلایندگی در سطح مناطق تهران را طی ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.

همچنین ایستگاه های گلبرگ (منطقه۸) با شاخص ۴۸، دانشگاه شهیدبهشتی (منطقه۱) با شاخص ۵۹ و اقدسیه (منطقه۱) با شاخص ۶۱ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.

از روز ۲۲ آذرماه، به مدت پنج روز متوالی هوای تهران آلوده بود و بر اساس تصمیم کمیته اضطرار چندین مرتبه تمامی مدارس این استان در همه مقاطع و مراکز دانشگاهی به جز شهرستان‌های فیروزکوه، ‌دماوند و پردیس تعطیل شد.
پیش بینی می شود در روزهای آتی نیز، آلودگی هوا افزایش یابد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان