arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۸ - ۲۹ آذر ۱۳۹۸

میشل عون: آمریکا اسراییل را به پایبندی به قطعنامه سازمان ملل متعهد کند

«میشل عون» رییس جمهوری لبنان امروز (جمعه) از آمریکا خواست رژیم صهیونیستی را به پایبندی به مفاد قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل متحد و نیز ترسیم مرزهای دریایی با لبنان برای گسترش آرامش و ثبات در جنوب این کشور قانع و متعهد کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، عون در دیدار «دیوید هیل» معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا با وی در بیروت، اظهار داشت: تلاش لبنان برای حفظ امنیت مرزی و پایبندی به مفاد قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل است و آمریکا باید مقام های تل اویو را مجاب کند مفاد این قطعنامه را رعایت کنند.

در قطعنامه ‌ی ۱۷۰۱ که پایان تابستان ۱۳۸۵ و پس از جنگ ۳۳ روزه‌ ی رژیم اسراییل علیه حزب‌الله ، در شورای امنیت سازمان ملل منتشر شد، این رژیم ملزم شده بود به تجاوزهای هوایی، دریایی و زمینی به تمامیت سرزمینی لبنان پایان دهد.

با این همه، اسرائیل با تجاوزهای روزانه به خاک و قلمرو هوایی و دریایی لبنان مفاد قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل را نقض می کند.

رییس جمهوری لبنان تاکید کرد: ورود هفته ی گذشته ی یک فروند کشتی یونانی که برای منافع اسراییل کار می کند به آب های سرزمینی لبنان در دریای مدیترانه ، تجاوز به تمامیت سرزمینی این کشور است و ما از سازمان ملل خواسته ایم تحقیقات لازم را در این مورد انجام دهد.

میشل عون با اشاره به حوادث جاری لبنان تاکید کرد: حمایت های ضروری امنیتی از جنبش اعتراضی مردم در چارچوب آزادی بیان فراهم شده اما مختل کردن عبور و مرور شهروندان زیان بار است زیرا این کار با عرف بین المللی در تعارض است و به آزادی دیگران صدمه وارد می کند.

رییس جمهوری لبنان گفت: مبارزه با فساد از سه سال پیش با انگیزه بالاتری آغاز و اجرا شده و اقداماتی برای مجازات مفسدان انجام گرفته است، به خصوص این که اعتراضات مردمی خطوط قرمز مبارزه با فساد را درهم شکسته و فرایند مبارزه با آن را آسان تر کرده است.

هیل پس از دیدار با میشل عون گفت: اکنون زمان آن رسیده که منافع حزبی کنار گذاشته شود و تلاش برای تامین منافع ملی لبنان صورت گیرد.

وی گفت: اعتراض های جامع، غیر طایفه ای و مسالمت آمیز مردم لبنان در ۶۴ روز گذشته، نشانگر خواسته های بلندمدت آنان برای اصلاح اقتصادی و اداری، مدیریت بهتر و مبارزه با فساد است.

هیل با دخالت در امور داخلی لبنان گفت: آمریکا از نیروهای امنیتی لبنان می خواهد تا سلامت تظاهرکنندگان را حین تظاهرات مسالمت آمیز آنان حفظ و تامین کند زیرا هیچ جایی برای خشونت در گفتمان دینی نیست.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ی آمریکا عصر جمعه در بیروت با «نبیه بری» رییس مجلس لبنان هم دیدار و گفت وگو کرد.
بری در این دیدار حمایت خود را از خواسته های جنبش مردمی لبنان برای تشکیل دولت مدنی و اصلاح قانون انتخابات بر اساس حوزه ی انتخاباتی واحد و مبارزه با فساد اعلام کرد.

وی هم چنین گفت: در زمان رایزنی ها برای معرفی نخست وزیر لبنان تلاش کردم تا «سعد حریری» نامزد نخست وزیری شود اما او همواره مخالفت می کرد.

بری افزود: امروز در مرحله تشکیل دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» نخست وزیر منتخب هستیم و وظیفه اصلی او اجرای اصلاحات و مبارزه با فساد و گسترش شفافیت و اصرار بر عرضه و اجرای طرح های (پروژه های) دولتی از طریق مناقصه های شفاف است.
رییس جنبش شیعی امل تاکید کرد: پارلمان لبنان آماده تصویب قوانین لازم و ضروری برای اجرای فرایندهای اصلاحی به نفع مردم این کشور است.

نبیه بری با او با اشاره به تجاوزهای مکرر رژیم اسرائیل به تمامیت سرزمینی لبنان گفت: اسرائیل به تنهایی مسئول تجاوزهای خویش و نقض مفاد قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است و آخرین تجاوز این رژیم ارسال پهپادهای نظامی به ضاحیه جنوبی بیروت بوده است.

دیوید هیل پس از این دیدا ربه خبرنگاران گفت: آمریکا همه جریان های سیاسی لبنان را به تلاش برای انجام اصلاحات و اجرای سیاست های مختلف به منظور حمایت از ثبات لبنان دعوت می کند.

وی هم چنین با نخست وزیر مستعفی و منتخب ، فرمانده ی ارتش لبنان و چند مقام حزبی این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

مقام آمریکایی که روز جمعه وارد بیروت شد در دیدار با مقام های لبنان جز توصیه و سخنان دیپلماتیک، طرح و برنامه ی جدی برای کمک به حل بحران اجتماعی، سیاسی و اقتصادی این کشور نداشت.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان