arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۱۹۰۶۱
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۴ - ۳۰ آذر ۱۳۹۸

نیروی فضایی آمریکا چیست و چه اهمیتی دارد؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه قانون تاسیسن نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد. نیروی فضایی آمریکا در ابتدا با حدود ۲۰۰ نیرو تشکیل می شود و بودجه سال اولش در سال ۲۰۲۰، ۴۰ میلیون دلار است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه قانون تاسیسن نیروی فضایی آمریکا را امضا کرد.

این نیرو بخشی از نیروی هوایی آمریکا خواهد بود و جدیدترین شاخه نظامی در ارتش آمریکا پس از بیش از ۷۰ سال به شمار می رود.

دونالد ترامپ روز جمعه در مراسم امضای این قانون در پایگاه اندروز در خارج از واشنگتن با اشاره به اینکه «فضا جدیدترین حوزه جنگ در جهان است» گفت:‌ «در میان تهدیدات جدی که پیش روی امنیت ملی ماست، برتری آمریکا در فضا امری کاملا حیاتی است. ما در این زمینه پیشرو هستیم اما نه به اندازه کافی و به زودی خیلی‌ها از ما جلو خواهند زد.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا تشکیل نیروی فضایی را «فصلی بزرگ در تاریخ نیروهای مسلح» آمریکا و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز آنرا «لحظه‌ای حماسی» در تاریخ نظامی اخیر ایالات متحده ارزیابی کرد.

با این حال دموکرات‌ها با تبدیل این نیرو به شاخه‌ای مستقل و جداگانه در ارتش آمریکا مخالف کردند.

هزینه تاسیس نیروی فضایی آمریکا در بخشی از بودجه ۱.۴ هزار میلیارد دلاری دولت از جمله بودجه پنتاگون، پیش‌بینی شده است.

تاسیس نیروی فضایی آمریکا گرچه از سوی ترامپ بعنوان یک موفقیت بزرگ ارزیابی شده است اما فرماندهان نظامی آمریکا آنرا همچون تاییدی بر ضرورت سازماندهی بهتر و کارآمدتر دفاع از منافع آمریکا در فضا بویژه در حوزه ماهواره‌هایی که برای ناوبری و نظارت مورد استفاده قرار می گیرند، ارزیابی می کنند.

نیروی فضایی آمریکا برنامه‌ای برای فرستادن نیروهای رزمی به فضا نیست و برای این هدف طراحی نشده است.

پنتاگون در گزارشی در ماه فوریه گذشته گفته بود که چین و روسیه تلاش‌‌های مهمی برای توسعه فعالیت‌هایشان در فضا در دستور کار دارند و می توانند ماهواره‌‌های آمریکا و متحدانش را در فضا با اختلال مواجه کنند یا در یک بحران و درگیری آنها را نابود کنند. در این گزارش همچنین آمده است که ایالات متحده برای آزادی عمل در فضا با چالش‌های جدی و رو به رشد مواجه است.

نیروی فضایی آمریکا در ابتدا با حدود ۲۰۰ نیرو تشکیل می شود و بودجه سال اولش در سال ۲۰۲۰، ۴۰ میلیون دلار است.

ارتش آمریکا شامل پنج شاخه نظامی از جمله نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و گارد ساحلی است و این نیروی فضایی جدید از زیرمجموعه‌های نیروی هوایی آمریکا خواهد بود.

منبع: یورونیوز

نظرات بینندگان