arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۲۸۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۴ - ۱۹ دی ۱۳۹۸

صدمین سالگرد فدریکو فلینی در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود

امسال صدمین سالگرد تولد فدریکو فلینی در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

امسال صدمین سالگرد تولد فدریکو فلینی در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود.

 به نقل از ورایتی، برای گرامیداشت فیلمساز مولف بزرگ ایتالیایی فدریکو فلینی که ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ متولد شد، مراسمی در شهر زادگاهش ریمینی ایتالیا برگزار و علاوه بر آن یک موزه بین‌المللی جدید با نام او افتتاح می‌شود. گفته شده این موزه در یک قلعه قرون وسطایی تشکیل می‌شود.

برنامه‌های متعددی برای گرامیداشت ۱۰۰ سالگی خالق «زندگی شیرین» در نظر گرفته شده و قرار است این نمایشگاه به دیگر موزه‌ها و موسسه‌های فیلم در سراسر جهان نقل مکان کند.

در همین حال نخستین تور رسمی این مراسم با عنوان «فدریکو فلینی در ۱۰۰ سالگی» در آمریکا از ۱۶ ژانویه کارش را در موزه هنر برکلی و آرشیو فیلم پاسیفیک شروع می‌کند. در اولین روز این تور فیلم «شبح سفید» این کارگردان که محصول ۱۹۵۲ با بازی آلبرتو سوردی است به نمایش درمی‌آید. این نخستین فیلمی بود که فلینی به تنهایی کارگردانی آن را انجام داد. نسخه بازسازی شده این فیلم ۲۵ دسامبر در نشست فیلم نیویورک به نمایش درآمده بود.

در بریتانیا نیز موسسه فیلم بریتانیا یک برنامه دو ماهه برای نمایش فیلم‌های فلینی درنظر گرفته است.

در رم برنامه‌های متنوع‌تری پیش بینی شده که همراه با طراحی نمایشگاهی اینستالیشن از سوی دانته فرتی از همکاران طراح صحنه فیلنی خواهد بود. این نمایشگاه با عنوان «کتاب رویاها» تدارک دیده شده است. رم در ماه آوریل میزبان این نمایشگاه خواهد بود که سپس به مسکو و برلین و شهرهای بزرگ دیگر سفر می‌کند.

فدریکو فلینی که ۲۰ ژانویه ۱۹۲۰ متولد شد ۳۱ اکتبر ۱۹۹۳ درگذشت. این فیلمنامه‌نویس و کارگردان ایتالیایی از نامداران سینمای جهان است. او برای شیوه ویژه‌اش در آمیزش انگاره‌های رویاگون و فراهنگام بارز شده‌است. شاخص‌ترین فیلم او «هشت و نیم» با بازی مارچلو ماستریانی برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی و بهترین طراحی لباس در سال ۱۹۶۳ شد.

منبع: مهر
نظرات بینندگان