arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۳۰۰۶
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۵ - ۲۰ دی ۱۳۹۸

هواشناسی: قوی‌ترین سامانه بارشی سیستان و بلوچستان امسال ۱۰۰ میلیمتر باران به همراه دارد

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نقشه های پیش یابی حاکی از این است که سامانه بارشی که از امروز فعالیتش در استان آغاز می شود، قوی ترین سامانه بارشی سال جاری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هواشناسی: قوی‌ترین سامانه بارشی سیستان و بلوچستان امسال ۱۰۰ میلیمتر باران به همراه داردمعاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نقشه های پیش یابی حاکی از این است که سامانه بارشی که از امروز فعالیتش در استان آغاز می شود، قوی ترین سامانه بارشی سال جاری است.

دوست محمد کلیم در حاشیه جلسه دیسکاشن هواشناسی سیستان و بلوچستان در زاهدان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به شدت بارندگی ها، اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه اخطاریه جوی صادر کرد و نسبت به وقوع بارش های شدید و خیلی شدید در استان هشدار دارد.

وی با بیان اینکه موج بارشی از امروز جمعه وارد استان شده و بارش های ناچیز از برخی نقاط استان گزارش شده است، گفت: از امشب تا صبح یکشنبه باران و رگبارفوق سنگین در استان پیش بینی می شود که ارتفاع بارش های بین 50 تا 90 میلی متر و برخی نقاط بیش از 100 میلیمتر برآورد می شود.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: تمرکز و هسته بارش ها در مناطق مرکزی، غرب استان، جنوب و سواحل است، اما این بدان معنی نیست که سایر نقاط استان بارندگی ندارند در واقع این سامانه بارش های فراگیر و قابل توجهی برای اکثر نقاط استان به همراه خواهد داشت.

کلیم خاطرنشان کرد: رگبارفوق سنگین باران، رعدوبرق همراه با وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ، از مهمترین پیامدهای این سامانه بارشی است که منجر به طغیان رودخانه های محلی، آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها، بالاآمدن سطح آب سدها، برخورد صاعقه، مه گرفتگی و کاهش دید می شود.

وی با بیان اینکه روز یکشنبه با کاهش محسوس دمای هوا احتمال ریزش برف در ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: مه گرفتگی و کاهش شدید دید افقی در محورهای کوهستانی و لغزندگی برخی محورهای مناطق کوهستانی و سردسیر استان در روزهای آتی محتمل است.
این مسئول در ادامه با توجه به وقوع بارش های سنگین در روزهای آتی، گفت: توصیه می شود در زمان فعالیت سامانه بارشی از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها اجتناب شود همچنین از سفرهای غیر ضروری نیز پرهیز شود. علاوه بر این در این مدت در تردد های جاده ای نیز با احتیاط کامل رفتار شود و از صعود به ارتفاعات استان به دلیل شرایط بد جوی اکیداً خوداری شود.

کلیم ادامه داد: دریای عمان در روزهای آینده مواج و متلاطم پیش بینی می شود.

نظرات بینندگان