arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۳۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۱ - ۲۳ دی ۱۳۹۸

پمپئو از پاسخگویی درباره ترور سردار سلیمانی سرباز زد

وزیر خارجه آمریکا از حضور در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای پاسخگویی به سوالات مربوط به چرایی ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس ایران، سرباز زد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

الیوت انگل رئیس این کمیته که هفته پیش اطلاع داده بود مایک پمپئو روز سه شنبه در کمیته امور خارجی حاضر خواهد شد تا به سوالات مربوط به این اقدام تروریستی پاسخ دهد، روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای از اینکه وزیر خارجه ترامپ روز سه شنبه در این کمیته حضور نمی یابد، ابراز ناامیدی و سرخوردگی کرد.

وی افزود: هر روز که می گذرد سوالات جدیدی درباره حمله هوایی و کشتن سردار سلیمانی مطرح می شود، آیا واقعا تهدید فوری و حتمی وجود داشت؟ آیا این بخشی از یک عملیات بزرگ بود؟ توجیه قانونی آن چه بود و مسیر پیش رو چیست؟

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: با تناقضات گسترده در توضیحات مقامات دولت، وزیر خارجه باید از این فرصت استقبال می کرد تا به سوالات این پرونده در محضر مردم آمریکا پاسخ دهد.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

در واکنش به اقدام تروریستی روز جمعه ۱۳ دی دولت دونالد ترامپ که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه از شلیک پانزده فروند موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌ الاسد آمریکا واقع در استان الانبار عراق خبر داد.

مقامات کاخ سفید برای رهایی از فشار این اقدام تروریستی و پاسخ‌های ایران، مدعی شدند سردار سلیمانی در حال برنامه ریزی برای یک حمله فوری و حتمی علیه اماکن و نیروهای آمریکایی بوده است.

این مقامات با وجود پیگیری رسانه‌های آمریکایی و پرسش‌های متعدد، هنوز مدارک یا شواهدی برای این ادعای خود مطرح نکرده‌اند و اظهارات آنها هم متناقض است به گونه‌ای که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد قرار بوده است به چهار مقر آمریکایی حمله شود اما وزیر دفاع وی از این مساله اظهار بی اطلاعی کرد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان