arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۳۹۷۶
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۰ - ۲۵ دی ۱۳۹۸

با ورزش منظم شنوایی خود را تقویت کنید

فواید ورزش کردن منظم چیست؟ احتمالا اگر از شما چنین سوالی شود، به فواید ورزش بر سیستم قلبی و تنفسی خود و تقویت عضلات و فوایدی از این دست نیز اشاره‌ای خواهید داشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فواید ورزش کردن منظم چیست؟ احتمالا اگر از شما چنین سوالی شود، به فواید ورزش بر سیستم قلبی و تنفسی خود و تقویت عضلات و فوایدی از این دست نیز اشاره‌ای خواهید داشت.

 اما اگر کسی به شما بگوید ورزش کردن می‌تواند بر عملکرد سیستم شنوایی شما هم تاثیر بگذارد، چه فکر می‌کنید؟ این گزاره یافته یکی از جدیدترین مطالعات در این حوزه و نتایج آن همین هفته منتشر شده است.در این مطالعه که در مرکز پژوهشی علوم اعصاب شنوایی در دانشگاه نورث‌وسترن در ایلینویز آمریکا انجام شده است، حدود هزار نفر در معرض محرک‌های شنوایی قرار گرفتند و همزمان نحوه پاسخ دهی مغز آن‌ها ثبت ‌شد.

در این بررسی مشخص شد ورزشکاران در محیط‌های با سر و صدای زمینه‌ای توانایی بررسی محرک‌های صوتی جدید را به شکل بهتری دارند و مغز آن‌ها بهتر از عهده این کار بر می‌آید. محققان معتقدند این یافته‌ها شاید بتواند نشان دهد ورزشکاران چطور در ورزشگاه‌های پر سر و صدا توان شنیدن صدای مربی یا هم‌تیمی خود را دارند و می‌توانند در زمان مناسب به آن‌ها پاسخ دهند.

این مطالعه بخشی از یک مطالعه گسترده پنج ساله است و طی آن ورزشکاران رشته‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند. تا به این جا مشخص شده که از نظر تقویت توانایی مغز در بخش شنوایی، تفاوت محسوسی بین رشته‌های ورزشی مختلف وجود نداشته است و همه‌ رشته‌ها می‌توانند چنین نفعی را برای ورزشکار داشته باشند. پیش از این مشخص شده بود که یادگیری زبان جدید و نواختن ساز می‌تواند به تقویت این بخش از مغز منجر شود، اکنون با توجه به نتایج این مطالعه می‌توانیم ورزش منظم را هم به این فهرست اضافه کنیم.

روزنامه خراسان

نظرات بینندگان