arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۴۴۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۸ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۰

احمد توکلی: فیلترینگ بی‌ضابطه برای مردم آزاردهنده و برای نظام هزینه‌زاست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار نسبت به هزینه های "فیلترینگ مردم آزار" برای نظام تاکید کرد: اتفاقات اخیر حتی اگر توجیه امنیتی داشته باشد، باید توسط مسئولان برای مردم توضیح داده شود، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح و منطقی را خواهند پذیرفت.

احمد توکلی در گفتگو با مهر افزود: شیوه فیلترینگ اخیر و قطع بدون اطلاع بسیاری از سرویس های مورد مراجعه اکثر قریب به اتفاق مردم، بدون اینکه قبلا گزینه جایگزین در داخل ایجاد شده باشد و بدون اینکه مسئولان مربوطه قبلا توضیح قانع کننده به مردم داده باشند، گلایه اقشار تحصیلکرده را به دنبال دارد و چنین فیلترینگ مردم آزاری برای نظام بسیار هزینه زاست.

توکلی ادامه داد: این روش فیلترینگ ضررهای دیگری هم دارد. از یک طرف مردم را به قانون شکنی و استفاده از سازوکارهای ضدفیلتر تحریک می کند و قبح قانون شکنی را می ریزد و از طرف دیگر فیلترینگ را از حالت ابزار کنترل فضای مجازی مؤثر خارج می کند، چرا که در وضعیتی که اکثر کاربران اینترنت به سمت استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن سوق داده می شوند، فیلترینگ تاثیر خود را از دست می دهد.

وی افزود: مسئولان مربوطه باید به صورت صریح و شفاف دلایل این مساله را برای مردم توضیح دهند و بدون فراهم کردن امکانات سهل الاستفاده و مشابه جایگزین در داخل، بیش از این مردم آزاری و برای نظام هزینه تراشی نکنند.

رئیس مرکز پژوهش ها ادامه داد: مسئولان مربوطه باید توجه داشته باشند که سازوکار فیلترینگ، قبل از اتفاقات اخیر نیز از برخی مشکلات، همانند فیلترینگ بسیاری از سایت های مفید کاربردی و تخصصی رنج می برده که باید نسبت به رفع آن همت شود.

توکلی افزود: اتفاقات اخیر حتی اگر توجیه امنیتی داشته باشد، باید توسط مسئولان برای مردم توضیح داده شود، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح منطقی را خواهند پذیرفت.

به گفته رئیس مرکز پژوهش ها رفتارهای تصمیم سازان در وضعیتی که آثار تصمیمات آنها بر اقشار وسیعی از مردم تاثیر می گذارد باید قابل توضیح و قابل پیش بینی باشد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
2
10
همین آقا(توکلی)طرح میخواهد ببرد مجلس برای کاهش تعطیلات رسمی، بدلیل واهی زیاد بودن آن وعدم هماهنگی روزهای کاری ایران با کشورهای جهان و بعضا اروپا(اعم از کارهای بانکی و بازرگانی و...) بنظر من استاد بزرگ این طرح را برای خود نگهدار زیرا قطع ارتباط الکترونیکی و اینترنتی در این چند روز به اندازه چند سال تعطیلات به خیلی از تجار و بازرگانان و ....ضرر زده و بسیاری را اعتبار ساقط کرده است.
بــــابــــایـــــی
|
SWITZERLAND
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۴
2
6
می خوام از کاندیدها خواهش کنم الان که دراستانه انتخابات هستیم این صحبت ها رانکنند اگرصادقانه هم گفته شده باشه شائبه و با انگیزه انتخاباتی به نظر میاد چه برسه به اینکه خیلی از این حرف ها صرفا انتخاباتی هست.
نظرات بینندگان