arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۵۲۲۰
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۰ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۸
اسناد ویکی لیکس در «انتخاب»؛ شماره ۱۲۵/

توصیه امارات به بشار اسد درمورد ایران بعد از حمله نظامی آمریکا به عراق

وزیر نفت سابق امارات سعید العطیبه که از معتمدان زاید است، روز 7 ژوئن خواستار ملاقات با سفیر شد تا درباره سفرش به دمشق و دیدار خصوصی با بشار اسد گزارش بدهد. العطیبه که در سالهای 1973 تا 90 وزیر نفت امارات بود جزو دوستان حافظ اسد بود و می گوید با بشار دیدار کرده تا نگرانی عمیق خود را درباره روابط دوجانبه آمریکا و سوریه مطرح و از اسد جوان بخواهد تا اقدامات دشوار اما ضروری درباره حضور تندروهای فلسطینی در این کشور و روابطش با ایران و حزب الله بردارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«انتخاب» اسناد ویکی لیکس در رابطه با ایران را که متعلق به سال های ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۹ است، را به صورت روزانه و به منظور آگاهی مخاطبان نسبت به تحولات و اتفاقات گذشته، منتشرمی کند

سرویس تاریخ «انتخاب»: گزارشی محرمانه از امارات خطاب به سازمان سیا، وزارت دفاع و امورخارجه آمریکا به تاریخ  یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۲ با عنوان «وزیر سابق نفت امارات، بشار اسد را ترغیب به همکاری با آمریکا کرد» منتشر شده است.

به گزارش «انتخاب»؛ متن این سند که ویکی لیکس آن را منتشر کرده، در زیر آمده است:

موضوع سند: وزیر سابق نفت امارات، بشار اسد را ترغیب به همکاری با آمریکا کرد
طبقه بندی: محرمانه
یکشنبه 11:36 دقیقه هشتم ژوئن 2003
از: امارات
به: سازمان سیا، وزارت دفاع و امورخارجه

1. طبقه بندی شده توسط سفیر مارسل واهبا
2. خلاصه. وزیر نفت سابق امارات سعید العطیبه که از معتمدان زاید است، روز 7 ژوئن خواستار ملاقات با سفیر شد تا درباره سفرش به دمشق و دیدار خصوصی با بشار اسد گزارش بدهد. العطیبه که در سالهای 1973 تا 90 وزیر نفت امارات بود جزو دوستان حافظ اسد بود و می گوید با بشار دیدار کرده تا نگرانی عمیق خود را درباره روابط دوجانبه آمریکا و سوریه مطرح و از اسد جوان بخواهد تا اقدامات دشوار اما ضروری درباره حضور تندروهای فلسطینی در این کشور و روابطش با ایران و حزب الله بردارد. العطیبه به بشار توصیه کرده است تا دستش را به سمت آمریکا دراز کرده و پیشنهاد کرد تا کانالی را با اسراییلی ها باز کند. او همچنین از این فرصت برای درخواست گشایش های سیاسی و اقتصادی در سوریه استفاده کرد. العطیبه گفت که این سفر را بصورت داوطلبانه و بدون مشورت قبلی با دولت امارات انجام داده است اما هردوی رییس جمهور زاید و ولیعهد ابوظبی، خلیفه بن زاید را بعد از دیدار از دمشق در جریان اخبار قرار داده است. العطیبه می گوید گفتگو با بشار بسیار «صریح» بوده و او تصور می کند بشار جوان «در حال گوش کردن بودن» اما برای جدا کردن خودش از برخی مشاوران قدیمی پدرش مشکل دارد. این واقعیت که العطیبه تصمیم گرفته است تا بصورت شخصی با بشار صحبت کند، نشان دهنده میزان نگرانی برخی از مسئولان کنونی و قدیمی امارات درباره آینده سوریه و روابط آمریکا و سوریه است.

تغییری در روابط اسد و صدام به وجود نیامده
3. وزیر سابق نفت امارات سعید العطیبه اواخر ماه می دیدار خصوصی با بشار اسد داشت. در روز 7 ژوئن و در خانه خودش در ابوظبی، العطیبه به سفیر گفت که می داند عبدالله بن زاید، وزیر اطلاعات امارات نیز با اسد دیدار کرده تا پیامی مشابه را به او منتقل کند. بشار از العطیبه پرسیده آیا او حامل پیام دولت امارات است یا آمریکا که العطیبه پاسخ منفی داده. البته او به سفیر پیشنهاد داد کانال انتقال پیام به اسد باشد.
4. العطیبه صحبت هایش با سفیر را با اشاره به این نکته آغاز کرد که خانواده اسد کاملا از صدام حسین متنفر است. او مطمئن بود که بشار هرگز به صدام پناه نخواهد داد. در واقع العطیبه گفت بشار «جزو اولین کسانی است که صدام را خواهد کشت».

توصیه دوستانه: از آمریکا کمک بخواه، دفاتر تندروهای فلسطین را تعطیل کرده و ارتباطت با ایران و حزب الله را کاهش بده
5. العطیبه به سفیر گفته است که او تصمیم گرفت به عنوان دوست با اسد صحبت کرده و بر اساس روابط شخصی ده ساله خود با اسد اقدام کند. العطیبه به بشار گفته است که او عمیقا نگران سوریه بوده و او را ترغیب کرد تا به سمت آمریکا برود. العطیبه گفته «دستت را در دست آمریکا بگذار» و اشاره کرده است که اگر هدف نهایی بشار بازگرداندن جولان باشد، مسیر آن از واشنگتن می گذرد. العطیبه همچنین پیشنهاد کرده بود که بشار کانالی را با اسراییل باز کند. او شدیدا پیشنهاد کرده بود که دولت سوریه دفاتر گروه های تندرو فلسطینی را تعطیل کرده و پرسیده بود که شعارهای آورنده این گروه ها چه سودی برای سوریه داشته است. العطیبه به سفیر گفته بود مطمئن است بشار اقدامات ضروری برای بستن این دفاتر را انجام خواهد داد.
6. در اشاره به حزب الله هم العطیبه گفته بود که با عقب نشینی اسراییل از جنوب لبنان، هیچ دلیلی برای ادامه ارتباط با حزب الله وجود ندارد. او همچنین پیشنهاد کرده بود که بشار روابط با ایران را هم کمتر کند. بشار گفته بود که ایران به خانواده اسد در دوران دشوار کمک کرده است. العطیبه همچنین اشاره کرد که زمانه عوض شده است و «تو نباید روی اسب بازنده شر ببندی».
نیاز به تغییرات سیاسی و اقتصادی
7. العطیبه به بشار توصیه کرد تا فضای سیاسی و اقتصادی سوریه را باز کند. «دوران تک حزبی گذشته است» العطیبه به میزبان سوری خود گفت که دنیای عرب اکنون تنها جایی است که در آن «هنوز سوسیالیست ها جایگاه دارند» او از بشار خواست تا بصورت فعال به دنبال سرمایه خارجی بوده و به شرکتهای نفتی غربی امتیازاتی را بدهد که هردوی آنها برای مدرن کردن سوریه لازم است. العطیبه توسعه دوبی را با دمشق مقایسه کرده و به بشار گفته است که وقتی وارد فرودگاه بین المللی دمشق شده تنها چیزی که دیده دو جت قدیمی سوریه بوده اما برعکس دوبی به مقصد ترانیزت صدها خط هوایی تبدیل شده است. بشار از العطیبه برای آموزش سوری ها در دوبی کمک خواسته است.
نکته
8. العطیبه زمانی چهره ای قدرتمند در سیاست امارات بود. او در سالهای 1973 تا 90 وزیر نفت امارات و یکی از مشاوران نزدیک زاید بود. از زمان تغییرات در وزارت نفت نفوذ العطیبه کاهش یافته است هرچند او به سفیر گفته است که همچنان با زاید، خلیفه بن زاید ولیعهد ابوظبی و محمد بن زاید رییس ستاد نیروهای مسلح ارتباط دارد. یکی از پسران العطیبه به نام یوسف دستیار شخصی محمد بن زاید است. العطیبه ها یکی از قدیمی ترین و برجسته ترین خانواده های ابوظبی و دارای ارتباط با خانواده آل نهیان هستند. هرچند العطیبه در آغاز دوران بازنشستگی خود قرار دارد (در زمان خروج از وزارت نفت تنها 44 سال داشت) اما آشکارا به حاشیه رانده شده است.
واهبا

نظرات بینندگان