arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۱ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۰

خزاعی: برای ایفای نقش سازنده در پروسه سیاسی سوریه آماده ایم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر و نماینده دائم کشورمان در جلسه مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر سوریه تشکیل شده بود تاکید کرد : ایران حامی هرگونه پروسه سیاسی سازنده ،غیر جانبدارانه و صلح امیز به رهبری و مشارکت خود سوریها بوده و امادگی ایفای نقشی سازنده در این مسیر را دارد.

به گزارش مهر، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک  در جلسه مجمع عمومی این سازمان که برای بررسی گزارش شورای حقوق بشر در مورد وضعیت حقوق بشر سوریه تشکیل شده بود ،طی سخنانی به طرح چنین موضوعی در مجمع عمومی  بدون طی رویه های متعارف این سازمان اعتراض کرد و نسبت به گشایش باب جدیدی که کارکرد مجمع عمومی را خدشه دار  نموده و بی طرفی و شفافیت آن را زیر سئوال می برد ،هشدار داد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان توجهات را به نقش مهم سوریه در خاورمیانه در طول تاریخ جلب و تاکید کرد ، بی ثباتی و نا ارامی دراز مدت در این کشور بر کل منطقه اثر خواهد گذاشت، از اینرو همه باید به دنبال یک راه حل جامع ،موثر و عملی برای کمک به حل وفصل صلح آمیز شرایط کنونی در سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی باشند .

وی با اشاره به ابتکار ارائه شده از جانب روسیه برای دیالوگ در این کشور افزود : این فراخوان می تواند مورد توجه همه گروههای سوریه قرار گیرد .

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: سوریه در حال حاضر در سخت ترین شرایط طول تاریخ خود قرار گرفته است چون تمامیت و همبستگی ملی این کشور در معرض خطر قرار دارد و همچنین مطالب مغرضانه و یکسو نگرانه ای در خصوص این کشور مطرح شده که با واقعیتها فاصله دارد.

وی تاکید کرد: رخدادها در سوریه بایستی بصورت جامع و همه جانبه مورد توجه قرار گیرد .

محمد خزاعی با اشاره به حملات تروریستی صورت گرفته در سوریه که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی زیادی از مردم و از بین رفتن اموال عمومی بویژه اخیرا در شهر آلپو شده است ، افزود : ظرف همین چند روز اخیر یکی از رهبران گروههای افراط گرا خواستار خشونت علیه مردم و حکومت سوریه شده است ،بنابراین بایستی هرگونه مداخله خارجی ،اقدام به خشونت و تحریک به تروریسم را محکوم کنیم .

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تحریمهای اجباری ،فشار و تلاش برای مداخله در امور داخلی سوریه ،تنها باعث تعمیق بحران سیاسی و اجتماعی در سوریه  که برکل منطقه تاثیر می گذارد ،خواهد شد  و تنها راه برون رفت از بحران همان پروسه سیاسی به رهبری و مشارکت خود سوریها است.

وی افزود : هدف از این طرح ایجاد پروسه ای است که منجر به حکومتی دموکراتیک تر با مشارکت سیاسی و اقتصادی وسیعتر ،تقویت اتحاد ملی ،تضمین نظم عمومی ،امنیت ملی و ثبات و موفقیت مردم سوریه خواهد شد . ضمن اینکه این امر را باید مد نظر قرار داد که مسئولیت اولیه و نهائی امنیت و ثبات در سوریه با خود مردم و حکومت  این  کشور است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران  حامی هرگونه پروسه سیاسی سازنده ،غیر جانبدارانه و صلح امیز به رهبری و مشارکت خود سوریها بوده و امادگی ایفای نقشی سازنده در این مسیر را دارد.
نظرات بینندگان