arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۷۶۶۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۲ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۸

شوخی نابجا، به حیات سیاسی یک سیاستمدار روس پایان داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، رئیس یک منطقه از این کشور را به خاطر شوخی با یکی از زیردستان خود که به سرعت از آن برداشت توهین به مردم روسیه شد را از حزب روسیه واحد و کار اخراج کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ماجرا از آنجا آغاز شد که میخاییل ایگناتیف رئیس منطقه چوواشی در بخش مرکزی روسیه موسوم به منطقه ولگا در مراسم اهدای خودروهای جدید به سازمان آتش نشانی منطقه دست به رفتار غیرعادی زد.

وی کلیدها را به گونه ای در اختیار رییس سازمان آتش نشانی قرار داد که وی برای دریافت آن از دستان این مقام عالی رتبه روس باید بالا و پایین می پرید.

فیلم این اقدام به سرعت در شبکه های اجتماعی پخش شد و بسیاری از روسها که حیوان خانگی دارند را خشمگین کرد چرا که این حرکت از نگاه بسیاری تداعی کننده بازی انسان با سگ و آموزش این حیوان است.

اگر چه سخنگوی رئیس جمهوری چوواش مدعی شده که هر دو طرف دوستان قدیمی و دیرینه هستند و قصد شوخی با هم را داشتند اما واکنش‌ها همچنان در این رابطه منفی است.

نخست اعلام شد که حزب حاکم روسیه واحد (حزب پوتین) ایگناتیف را اخراج کرده است اما کمی بعد از آن گفته شد پوتین دستور عزل او را هم صادر کرده است و در حکم اخراج او نوشته که دیگر نمی‌توان به این فرد اعتماد کرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی رییس جمهوری روسیه نیز دراین باره گفت: پوتین معتقد است که ایگناتیف رفتاری زشت و غیرقابل تحمل داشته است.

وی افزود: رئیس جمهوری روسیه بارها اعلام کرده است که هرگونه بی احترامی به مردم از طرف مقامهای حکومتی غیرقابل قبول است و مجازات‌های سختری دارد.

گفتنی است، ایگناتیف چندی پیش نیز در روز مطبوعات روسیه به بلاگرهای منتقد حکومت گفته بود باید شما را مورد اذیت و آزار قرار داد.

به گزارش شبکه اول تلویزیون روسیه، رئیس سابق منطقه چوواش گفته بود که برخی خبرنگاران نمی دانند درباره چه چیز و چه کسی بنویسند و فقط برای آنها کسب درآمد مهم است.

در سالهای اخیر چند مقام روس به دلیل بی احترامی به مردم و رفتار ناپسند از مقام خود برکنار شده اند.

آخرین مورد از این دست روز ۱۷ آذر ماه سال ۹۷ رخ داد و خانم ناتالیا سوکولووا وزیر کار، اشتغال و مهاجرت دولت محلی استان ساراتف روسیه به دلیل آنکه مدعی شده بود بازنشستگان می توانند با دریافت یک ششم حداقل حقوق در روسیه و خوردن هر روزه ماکارونی امورات خود را بگذرانند، از کار برکنار شد.

ماجرا زمانی آغاز شد که «نیکلای باندارنکو» نماینده محلی از حزب کمونیست روسیه گفت و گوی خود با وزیر محلی را در یوتیوب منتشر کرد.
خانم ناتالیا سوکولووا به این نماینده مجلس گفت که که ۳.۵ هزار روبل در ماه برای حداقل زندگی یک فرد کافی است و لازم نیست که مستمری بازنشستگی افزایش یابد.
سوکولووا افزود: با این رقم افراد بازنشسته می توانند از صیفی جات فصلی استفاده کنند علاوه بر آن ماکارونی هیچوقت گران نمی شود و می توانند هر روز از این ماده غذایی استفاده کنند.
نماینده مجلس به این مقام محلی می گوید آیا شما می توانید با این پول زندگی کنید و یک ماه غذایی کامل بخورید و گرسنه نباشید که وی پاسخ مثبت می دهد.
چند ساعت پس از انتشار این فایل صوتی، به دستور والری رادایف استاندار استان ساراتف خانم ناتالیا سوکولووا از مقام خود برکنار شد.
بعد از برکناری سوکولووا خبرنگاران به تحقیق درباره وضع مادی او پرداختند و معلوم شد که در سال ۲۰۱۷ این مقام محلی ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار روبل (معادل ۳۰ هزار دلار) درآمد داشته است.
همچنین مشخص شد که سوکولووا که ماهانه ۱۹۱ هزار روبل (حدود ۲۸۰۰ دلار) حقوق دریافت می کرد در چهار سال اخیر هر سال ۱۰۰ هزار روبل (۱۵۰۰ دلار) کمک هزینه علاوه بر حقوق ماهانه گرفته است.
روز ۱۶ آبان ماه همان سال نیز یک مقام دولتی به نام «اولگا گلاتسکیخ» ۲۹ ساله که مدیرکل اداره سیاستگذاری جوانان استان سوردلوفسک در منطقه اورال روسیه بود در نشستی با جوانان این منطقه به انتقادها از دولت پاسخ متفاوتی داده بود.
وی در واکنش به این پرسش که چرا دولت برای جوانان کاری نمی کند، چنین گفته بود: دولت هیچ دینی به (جوانان) شما ندارد چرا که مادرانتان به خواست دولت بچه دار نشده اند بنابراین به خانه بروید از مادران و پدرانتان بخواهید که برای شما کاری بکنند.
فیلم این اظهار نظر در کمتر از چند ساعت به سوژه ای پر مخاطب در شبکه های اجتماعی روسیه به عنوان کشوری که جمعیتش هر سال کمتر از پارسال است، تبدیل شد و در مقابل اظهار نظرهای پر در پی پوتین قرار گرفت که همواره روسها را تشویق به فرزند آوری میکند.

فراگیر شدن این فیلم و واکنش منفی مردم روسیه به چنین اظهاراتی، باعث شد تا شبکه های تلویزیونی مطرح روسیه هم به این موضوع ورود کنند و سیاستمداران بزرگ روسیه هم وادار به گرفتن موضع در این باره شوند.
سناتور «الکسی پوشکوف» رئیس کمیسیون سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون روسیه که از محدود سیاستمداران فعال روس در توئیتر است، در واکنش به این اظهارات گفت: چنین اظهارنظری از سوی یک مقام دولتی، باعث می شود کسی دیگر در روسیه زاد و ولد نکند.
«یوگنی کویواشوف» استاندار استان سوردلوفسک هم چند ساعت پس از بالاگرفتن ماجرا با محکوم کردن سخنان گلاتسکیخ و تاکید بر اینکه چنین دیدگاهی را نمی پذیرد، اعلام کرد که این مدیر جوان را بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع برکنار کرده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان