کد خبر: ۵۲۷۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۷ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

فضانورد زن رکورددار حضور در فضا، به زمین بازمی‌گردد

ناسا خبر داد که "کریستینا کخ"( Christina Koch) فضانورد "ایستگاه فضایی بین‌المللی" پس از شکستن رکورد حضور یک زن در فضا(با یک پرواز)، به زمین بازمی‌گردد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وی روز پنجشنبه پس از گذراندن ۳۲۸ روز در فضا، به خانه بازمی‌گردد.

"کریستینا کخ" با استفاده از چتر نجات فضاپیمای "سایوز "(Soyuz MS-۱۳) در قزاقستان فرود خواهد آمد.

البته "کریستینا کخ" در مسیر بازگشت به زمین تنها نیست و قرار است لوکا پارمیتانو"(Luca Parmitano) از آژانس فضایی اروپا و "الکساندر اسکوورتسوف"( Alexander Skvortsov) از آژانس فضایی روسیه هم وی را همراهی کنند.

این سه تن که ماموران ماموریت "اکسپدیشن ۶۱"(Expedition ۶۱) هستند، از سال میلادی گذشته مشغول انجام پروژه‌های تحقیقاتی مختلف در فضا هستند.

"کریستینا کخ" با حضور طولانی خود در فضا موفق شد رکورد حضور یک فضانورد زن در فضا با یک پرواز را به نام خود ثبت کند.

وی طی حضور موثر خود در فضا چند پیاده‌روی فضایی انجام داد و برای اولین بار در تاریخ به همراه دوست و همکار خود "جسیکا میر"(Jessica Meir) اولین پیاده‌روی فضایی کاملا زنانه را با موفقیت به سرانجام رساند.
این فضانورد آمریکایی در مصاحبه با شبکه "CBS" گفته بود که ثبت این رکورد یک افتخار بزرگ برای وی است.

با نگاهی به پیشینه علمی و کاری وی می‌توان دریافت که کریستینا کخ در جکسون‌ویل، کارولینای شمالی به دنیا آمده است، مدرک کارشناسی ارشد برق و فیزیک و مدرک کارشناسی ارشد برق از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی را دارد. به عنوان مهندس برق با تمرکز بر طراحی ابزارهای فضایی در مرکز فضایی گادِرد ناسا در گرینبلت، مریلند و آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در لورل، کار می‌کرد. او همچنین به عنوان پژوهشگر در چند برنامه تحقیقاتی در قطب جنوب فعالیت داشته است. کریستینا کخ در سال ۲۰۱۳ توسط ناسا به عنوان فضانورد انتخاب شد.

گفتنی است "کریستینا کخ" از افراد کاندیدی است که شاید در پروژه "آرتمیس" به اولین زن تاریخ تبدیل شود که روی ماه قدم می‌گذارد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان