کد خبر: ۵۲۸۰۷۲
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۷ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۸

روسیه: طرف‌های اروپایی برجام از بکارگیری مکانیسم حل اختلافات پرهیز کنند

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای از اعضای اروپایی برجام خواست از بکارگیری مکانیسم حل اختلافات در چارچوب برجام (مکانیسم ماشه) بپرهیزند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه و در واکنش به سخنان جوسپ بورل مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری روز گذشته در تهران، به راههای احتمالی حل و فصل اختلافات بین کشورهای عضو برجام در مورد برنامه هسته ای ایران اشاره شده است.

در بیانیه اضافه شده است: در این پیوند مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافقی اشاره کرد که گویا در مورد افزایش طیف زمانی برای حل اختلافات و انتقال تاریخ مربوطه بین همه طرف های برجام بدست آمده است.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید: چنین ادعایی می تواند این تصور را بوجود بیاورد که مکانیسم حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در بند ۳۶ برجام بکار گرفته شده و روزشمار آغاز شده است.این واقعیت ندارد، اطمینان داریم شرکای ما در بروکسل به هیچ توافقی در این مورد دست نیافته اند.

در بیانیه گفته شده است: در زمان حاضر بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و المان خطاب به مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا وجود دارد که در آن این کشورها از تصمیم خود برای بکارگیری مکانیسم حل اختلافات پیش بینی شده در بند ۳۶ اطلاع داده اند.اما ماجرا از این جلوتر نرفت زیرا برجام هیچ نکته روشنی که این مکانیسم چه زمانی و چگونه بکار می افتد ندارد. نواقص دیگری هم وجود دارد.

در بیانیه خاطرنشان شده است: بدون برطرف کردن این خلاء و بدون موافقت اولیه همه اعضای برجام، مکانیسم حل اختلافات نمی تواند بطور کامل بکار بیفتد. بر این باوریم که صحبت ها در مورد تمدید تاریخ روند، که هنوز شروع نشده است، ماهیت سودجویانه دارد.

«نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران همچنین به آمادگی کشورهای عضو برجام برای اینکه گرفتار محدوده های زمانی نشوند که در آن پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت ارجاع می شد، اشاره کرد. از این رویکرد حمایت می کنیم.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: این دیدگاه که این روند را نباید ادامه داد و ممکن است منجر به شکست کامل برجام شود را می پذیریم. باید اقدامات در مسیر حفظ برجام و ایجاد شرایط برای اجرای کامل و پایدار ان انجام گیرد.

در ادامه بیانیه اضافه شده است: برای تامین پایداری و استحکام برجام نیاز به اجرای کامل تعهدات همه طرف های این توافق ازجمله گروه تروییکای اتحادیه اروپا وجود دارد و آنها باید اقدامات خود را در این عرصه افزایش دهند.

وزارت خارجه روسیه در پایان بیانیه خود بر پایبندی کامل به اجرای برجام تاکید کرده و گفته است به تمام تعهدات خود در این عرصه پایبند است. مسکو از همه کشورهای عضو برجام می خواهد اقدامات برای بکار انداختن مکانیسم حل اختلافات را کنار گذاشته و بر کته اصلی یعنی تامین شرایط برای تلاش های به حفظ برجام تمرکز کنند و نقطه غیربازگشت (در مورد پایان اجرای برجام)هنوز نرسیده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان