کد خبر: ۵۲۸۲۱۰
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۳ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

آمریکا یک موشک بالستیک قاره‌پیما آزمایش کرد

فرماندهی "گلوبال استرایک" نیروی هوایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ارتش آمریکا روز چهارشنبه یک موشک بالستیک قاره‌پیمای غیرمسلح آزمایش کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نقل از پایگاه خبری هیل، موشک بالستیک قاره‌پیمای "مینتمن ۳" حدود ساعت ۱۲:۳۳ صبح به وقت منطقه زمانی پاسفیک از پایگاه هوایی واندربرگ واقع در کالیفرنیا پرتاب شد.

این موشک که قابلیت بازگشت مجدد به جو را دارد حدود ۴۲۰۰ مایل را به طرف آب سنگ مرجانی کواجالین در جزایر مارشال طی کرد.

سرهنگ عمر کولبرت، فرمانده اسکادران آزمایش هوایی پانصدوهفتادوششم در بیانیه‌ای گفت: موشک بالستیک قاره‌پیمای مینتمن ۳ قدیمی است و برنامه‌های بروزرسانی همچون این اقدام در تضمین این‌که کشور ما یک بازدارنده اتمی قابل اطمینان در کل طول عمر و برای همیشه دارد، ضروری محسوب می‌شود. از آن مهم‌تر این‌که این آزمایش نشانه واضحی از توانایی امنیت ملی ماست که می‌تواند به شرکای ما خدمت کند و مهاجمان بالقوه را از اهداف شومشان باز دارد.

نیروی هوایی آمریکا این آزمایش را یک پرتاب آزمایشی توسعه‌ای توصیف کرد بدان معنا که از یک موشک یدکی برای تایید ارزش پرواز بخش‌های جدید یا جایگزین استفاده کرده است.

نیروی هوایی آمریکا تاکید دارد که آزمایش‌های موشکی از شش ماه یا یکسال قبل برنامه‌ریزی شده‌اند و تقویم پرتاب‌های موشکی سه تا پنج سال قبل تنظیم می‌شود و این بدان معناست که این آزمایش‌ها پاسخی به رویدادهای کنونی جهان نیستند.

اما برخی از مدافعان کنترل تسلیحاتی تاکید کردند که آزمایش موشکی روز چهارشنبه مصادف بوده با ضرب‌الاجل یکساله برای انقضای پیمان "استارت جدید".

پیمان استارت جدید تعداد کلاهک‌های اتمی مستقری که آمریکا و روسیه می‌توانند داشته باشند و همچنین سیستم‌های آنها برای ارسال کلاهک‌های اتمی همچون موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را محدود می‌کند. این پیمان قرار است پنج فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی منقضی شود اما می‌تواند برای پنج سال دیگر نیز تمدید شود؛ اقدامی که مدافعان کنترل تسلیحاتی تاکید دارند که باید از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انجام شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان