کد خبر: ۵۲۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۴ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

وزارت بهداشت: اولین تست کرونا فردا از دانشجویان ایرانی بازگشته از چین گرفته می‌شود

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: ۵۷ دانشجوی ایرانی بازگشته از ووهان چین سالم هستند و روزانه معاینه می شوند، فردا نیز اولین آزمایش کرونا (تست pcr) از این دانشجویان گرفته می‌شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: ۵۷ دانشجوی ایرانی بازگشته از ووهان چین سالم هستند و روزانه معاینه می شوند، فردا نیز اولین آزمایش کرونا (تست pcr) از این دانشجویان گرفته می‌شود.

کیانوش جهانپور در گفت و گو با ایرنا افزود: دانشجویان ایرانی بازگشته از چین در هتلی تحت قرنطینه ساده هستند در این حد که با خانواده خود و دیگران فعلا مراوده ندارند و دلیلی وجود ندارد که محل قرنطینه این دانشجویان اعلام شود اما موضوع محرمانه ای نیست.

وی وضعیت و حال عمومی همه این دانشجویان را خوب اعلام کرد و یادآور شد: امکانات رفاهی لازم برای آنها فراهم شده است. روز پنج شنبه هم وزیر بهداشت از محل اسکان آنها بازدید و با دانشجویان گفت و گو کرد. یک پزشک خانم و یک پزشک آقا و تیم بهداشت محیط و اورژانس نیز در این محل مستقر هستند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: آنها به هر حال باید این دوره قرنطیه ۱۴ روز را طی کنند اما مشکل خاصی ندارند و هیچ کدام نیازی به خدمات درمانی یا بیمارستانی ندارند و احتمالا فردا تست اول کرونا از دانشجویان گرفته می شود.

جهانپور درباره بازگشت سایر ایرانیان مقیم چین یا ووهان به کشور نیز گفت: در شهر ووهان حدود ۸۰ ایرانی مقیم بودند، هواپیما برای بازگشت همه آنها فراهم بود اما به جز این ۵۷ نفر بقیه ایرانیان مقیم این شهر تمایلی برای بازگشت به ایران نداشتند و خودشان نیامدند و گرنه امکانات لازم و پرواز اختصاصی برای بازگشت آنها فراهم بود.

وی ادامه داد: در مورد ایرانیان مقیم سایر شهرها و استان های چین هم پروازهای غیرمستقیم به کشور برقرار است و اگر بخواهند می توانند با پروازهای شرکت های خارجی به صورت غیرمستقیم به کشور بازگردند چون به جز ووهان بقیه مناطق چین کانون انتشار بیماری کرونا نیست و بازگشت آنها به کشور ضرورت ندارد.

هیج موردی از ویروس کرونا در ایران نیست

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: موارد مشکوک به کرونا و بیماری های تنفسی هر روز وجود دارد. تاکنون جواب آزمایش همه افراد مشکوک منفی بوده و هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا تا امروز (جمعه) در کشور نداشته ایم. تعداد موارد مشکوک مهم نیست هر فرد مبتلا به بیمار تنفسی مشکوک تلقی می شود. مهم این است که جواب آزمایش ویروس کرونای جدید هیچ فردی تاکنون در کشور مثبت نبوده است.

جهانپور ادامه داد: افرادی که علایم بیماری تنفسی شدید داشته باشند یا در ۱۴ روز گذشته به چین سفر داشته یا با چینی ها مراده داشته اند، مشکوک تلقی می شود و از آنها آزمایش گرفته می شود، موضوع خاص و نگران کننده ای نیست که لازم باشد هر روز تعداد افراد مشکوک را اعلام کنیم.

وی گفت: در همه فرودگاه ها و پایانه های ورودی کشور تیم های مراقبت مرزی مستقر هستند و افراد ورودی به کشور را کنترل می کنند. تا این لحظه موردی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی نشده اما اگر در روزهای آینده موردی باشد امکانات لازم هم در اورژانس و هم بیمارستان ها برای رسیدگی به بیماران احتمالی آماده شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.
کانون اصلی این بیماری، استان «هوبی» و مرکز آن «ووهان» است.

براساس اعلام رسمی مقامات چینی تاکنون ۶۳۰ نفر در این کشور جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دادند.
کانون اصلی این بیماری، استان «هوبی» و مرکز آن «ووهان» است. طبق گزارش‌ها، تاکنون ۲ مورد فوت بیمار مبتلا به کرونا در هنگ کنگ و فیلیپین ثبت شده است که تنها موارد فوتی در خارج از چین به شمار می‌آید.
دوره کمون یا نهفتگی نسبتاً طولانی این بیماری تنفسی مرگبار بین چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علائمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

نظرات بینندگان