کد خبر: ۵۲۸۳۹۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۵ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

به حال داوری و‌ کارشناسانش باید گریست!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سید مهدی فاطمی: شاید تصور عوام بر این باشد‌که یک داور ،تنها با گرفتن و نگرفتن پنالتی و افساید نتیجه بازی را به دلخواه خود رقم می زند اما حقیقت این چنین نیست.کافی ست سوت های معمولی میانه میدان جهت دار باشد تا جای برنده و بازنده تغییر کند.

قضاوت دربی ۹۲ تصویر واضحی در تایید این نظریه فوتبالی بود. بیژن حیدری قاضی این میدان بزرگ اگرچه در محوطه جریمه دو تیم اشتباه و سوت جا به جایی نداشته و از کارشناسان نمره قبولی گرفت اما بر خلاف نظر ایشان که او را در تعیین نتیجه مقصر نمی دانند چندان بی تقصیر هم نبود!

شوت کردن توپ خارج از جریان بازی به سمت تماشاگران تیم حریف توسط اوساگونا نباید بدون جریمه می ماند چرا که این حرکت مصداق بارز تحریک هواداران رقیب بود اما داور پا روی قانون گذاشته و از دادن کارت زرد به او‌ چشم پوشی کرد تا رنگ کارت دقیقه شصت این نیجریه ای قرمز نباشد. از طرفی وحید امیری یک بار با دست ضربه ای به صورت ملیچ زد و بار دیگر در آن سوی میدان وریا غفوری را راهی پیست تارتان ورزشگاه کرد که هر دو مستحق دریافت کارت زرد بود در‌حالیکه داور حتی اعلام خطا هم نکرد! خطا های پشت محوطه جریمه هر آنقدر که به سادگی به سود پرسپولیس گرفته می شد برای رقیب آبی پوش نادیده گرفته شد. دو خطای سید جلال حسینی و مهدی ترابی درست پشت محوطه جریمه پرسپولیس روی مهدی قائدی از این دست تصمیمات خاص و تعجب برانگیز آقای دکتر بیژن حیدری بود. حضور بازیکنانی مثل وریا غفوری ، علی کریمی و مهدی قائدی که توان استفاده از ضربات ایستگاهی پشت محوطه را دارند این شانس را به استقلال می داد تا حتی به گل های بیشتری هم برسند. در خصوص گلهای به ثمر رسیده که مشکوک به افساید بودند نیز می توان کوبل داوری را نقد کرد اما به شخص حیدری نمی توان چندان خرده گرفت چرا‌ که مطابق معمول و‌مزسوم به تبعیت از کمک های خود گل ها را سالم اعلام کرد .

با این وصف اعلام رضایت کارشناسان از نحوه قضاوت گروه داوری و نمره قبولی به ایشان چندان پذیرفتنی نیست. داور با عدم اخراج دو بازیکن پرسپولیس و عدم اعلام برخی صحنه های خطا ، جریان بازی زا به سمتی برد که هیچ تیمی برنده از زمین خارج نشود. متاسفانه اینگونه داوری ها دز فوتبال ایران رواج یافته و نتایج خیلی از مسابقات با همین روش تعیین گزیده است. کارشناسان اهل فن نیز یا بنا به ملاحظات و یا تعلق خاطر به داور یا تیم مورد لطف واقع شده این پازل نامبارک را تکمیل کرده و بر عملکرد داور مهر تایید می زنند. به عبارت دیگر می توان گفت که برخی از کارشناسان در نقد عملکرد داوران قانون را به دلخواه خود تفسیر می کنند . این مهم به آنها فرصت می دهد در برخی مواقع به جای کارشناسی ، بر روی قضاوت پر اشتباه داور ماله کشیده و او را مبرا از خطا جلوه دهند این این امر صدمات و‌لطمات زیادی را بر فوتبال ما وارد کرده است . کمک داور بازی هفته ماقبل پایانی فصل پیش استقلال - صنعت نفت آبادان را به خاطر بیاورید که چگونه با یک پرچم نا درست استقلال را به پلی آف آسیا فرستاد ! این مسائل در فوتبال و داوری ما وجود داشته و دارد و چنانچه همین امروز برخوردی قاطع با آن صورت نگیرد شاهد اتفاقات بدتری هم خواهیم بود

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
0
2
چقدر یک طرفه و جانب دارانه بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
1
0
بعد میگن لیگ مهندسی نشده.هدف قهرمان شدن یک تیم خاص است.
نظرات بینندگان