arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۸۵۸۷
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۵ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

ماهاتیر محمد خواستار استعفای ترامپ شد

نخست‌وزیر مالزی ضمن انتقاد از اقدام اخیر سنا آمریکا در تبرئه رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که «دونالد ترامپ» باید از سمت خود کناره‌گیری کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر مالزی امروز (شنبه) در سومین کنفرانس اتحادیه نمایندگان پارلمانی برای «القدس» در «کوالالامپور» در پاسخ به سؤالی درباره توصیه‌ای برای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خواستار استعفای وی شد.

بنا به گزارش پایگاه خبری «ان اس تی»، وی در جمع خبرنگاران در پایتخت مالزی پاسخی بسیار کوتاه به سؤال «چه توصیه‌ای برای ترامپ دارید؟» گفت: «استعفا».

نخست‌وزیر مالزی در واکنش به تبرئه شدن ترامپ از دو اتهامی که در قطعنامه استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شده بود، گفت که ای کاش سنا تصمیم بهتری در این خصوص اتخاذ می‌کرد.

پنجشنبه هفته گذشته، با رأی سنا آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از هر دو بند اتهامی خود در قطعنامه استیضاح مجلس نمایندگان تبرئه شد.

ماهاتیر محمد در خصوص عملکرد ضعیف ترامپ گفت: «او فردی است که با استفاده از فشار به کشورهای خارجی برای پیروزی در انتخابات، سیاست کشورش را لکه‌دار کرده است و این برای آمریکا قابل قبول نیست».

این مقام عالیرتبه مالزی ادامه داد: «چنین چیزی در اینجا هم قابل قبول نیست. اگر هر فرد خارجی برای اعمال نفوذ در نتیجه انتخابات ما تلاش کند، اقداماتی را علیه آنها انجام خواهیم داد».

در جلسه روز پنجشنبه هفته گذشته سنا آمریکا، در ابتدا در خصوص اتهام سوءاستفاده از قدرت در پرونده اوکراین‌گیت رای‌گیری شد. در این رای‌گیری 52 نفر از سناتورها ترامپ را تبرئه کردند و تنها 48 نفر به گناهکار بودن او رای دادند. برای رای آوردن استیضاح، 67 سناتور باید ترامپ را گناهکار تشخیص می‌دادند.

سپس در خصوص بند ممانعت از اجرای عدالت در مجلس سنای آمریکا رای‌گیری شد. در خصوص این بند نیز 53 سناتور ترامپ را گناهکار ندانستند و 47 سناتور به گناهکار بودن او رای دادند.

مجلس نمایندگان آمریکا در تاریخ 18 دسامبر سال 2019 میلادی به استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص سوءاستفاده از قدرت و ایجاد مانع در اجرای عدالت (کارشکنی در کار کنگره در مسیر تحقیقات استیضاح) رای داد. مجلس نمایندگان آمریکا دارای اکثریت دموکرات است. در پی این رای مجلس نمایندگان، استیضاح ترامپ برای برگزاری دادگاه استیضاح به مجلس سنای آمریکا ارجاع شد.

منبع: فارس
نظرات بینندگان