کد خبر: ۵۲۸۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۶ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانی‌ها / زمان طلایی درمان سکته مغزی

دبیر علمی دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران با اشاره به زمان طلایی درمان سکته مغزی گفت: برای درمان موفقیت‌آمیز سکته مغزی زمان طلایی حداکثر ۴.۵ ساعت وجود دارد؛ چرا که پس از وقوع سکته هر دقیقه، ۲میلیون سلول مغزی و هر یک ساعت، ۱۲۰ میلیون سلول مغزی از بین می‌رود. بنابراین برای درمان سکته و رساندن بیمار به SCU باید به موقع اقدام شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانی‌ها / زمان طلایی درمان سکته مغزیدکتر سیدعبدالرضا قریشی - متخصص مغز و اعصاب و دبیر علمی دوازدهمین کنگره سکته مغزی با بیان اینکه سکته مغزی اختلال عملکرد مغز در اثر اختلال در خونرسانی به نسج مغز گفته می‌شود، افزود: سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانی‌ها و سومین عامل مرگ در جهان به شمار رفته و شایع‌ترین علت ناتوانی در دنیا محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری به شروطی قابل درمان است، گفت: شیوع سکته مغزی در ایران ۱۵۰ در هر 100هزار نفر جمعیت است و به نوعی در ایران سالانه ۱۰۰ هزار نفر مبتلا به این بیماری می‌شوند.

بروز ۲۵ درصد از سکته‌های مغزی در افراد زیر ۵۵ سال

قریشی گفت: ۲۵ درصد از سکته‌های مغزی در افراد زیر ۵۵ سال به وقوع می‌پیوندد و این مسئله بار اقتصادی فراوانی برای خانواده و جامعه به همراه دارد؛ چرا که نیروهای فعالی که به اصطلاح نان‌آور خانواده بوده‌اند تبدیل به افرادی ناتوان و حتی زمین‌گیر می‌شوند که نیاز به هزینه و مراقبت دارند.

قریشی یکی از راه‌های کاهش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را راه‌اندازی واحدهای حاد سکته مغزی دانست و گفت: SCU یا واحدهای حاد سکته مغزی می‌تواند مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را 30 درصد کاهش دهد که خوشبختانه در کشور ما و به ویژه در تهران این واحدها راه‌اندازی شده است و خانواده‌ها در صورتی که متوجه بروز سکته مغزی در یکی از اعضای خانواده خود شدند، در صورت تماس با ۱۱۵، نیروهای اورژانس بیمار را به بیمارستان‌های مجهز به SCU منتقل خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: برای درمان موفقیت‌آمیز سکته مغزی، حداکثر ۴.۵ ساعت زمان طلایی وجود دارد؛ چرا که پس از وقوع سکته هر دقیقه، ۲ میلیون سلول مغزی و هر یک ساعت، ۱۲۰ میلیون سلول مغزی از بین می‌رود. بنابراین برای درمان سکته و رساندن بیمار به SCU باید به موقع اقدام شود و مردم با علایم اولیه سکته مغزی همچون اختلال ناگهانی در تکلم، بینایی و از کارافتادن ناگهانی دست یا پا آشنا باشند.

به گزارش دبیرخانه دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران، این کنگره در روزهای ۱۴ الی ۱۶ اسفند در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان