arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۸۷۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۰۲ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۰

كاهش سريع نرخ رشد جمعيت در كشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزير بهداشت نسبت به كاهش سريع نرخ رشد جمعيت در برخي از مناطق كشور هشدار داد.

به گزارش ايسنا، دكتر مرضيه وحيددستجردي در حاشيه مراسم رونمايي از نقشه تحول نظام سلامت با هشدار نسبت به كاهش سريع نرخ رشد جمعيت كشور، گفت: كاهش نرخ رشد جمعيت با شيب تند را شاهد هستيم. لازم است در برخي از نقاط كشور از اين نزول نرخ رشد جلوگيري شود و در برخي نقاط ديگر نيز بايد كنترل رشد داشته باشيم.

وي با بيان اين كه در نقشه تحول نظام سلامت نيز اين مسير در نظر گرفته شده است، افزود: در حال حاضر نرخ رشد جمعيت كشور 1.3 درصد است كه از كاهش جدي و سريعي برخوردار بوده است. اگر اين روند به همين شكل پيش رود ممكن است رشد جمعيت منفي شود كه به شاخص‌هاي توسعه انساني صدمه مي‌زند.

وزير بهداشت ادامه داد: بايد در جهت افزايش نرخ رشد جمعيت كمك كنيم. البته اين موضوع يك اقدام بين بخشي است و وزارت بهداشت نيز اقدامات لازم را انجام خواهد داد. در مجموع افزايش ازدواج، بسترسازي براي ازدواج و فرزندآوري با توجه به سلامت مادر و كودك جزو برنامه‌هاي 87 گانه در نظر گرفته شده در نقشه تحول نظام سلامت كشور است.

دستجردي همچنين با اشاره به اقدامات انجام شده براي تدوين نقشه تحول نظام سلامت كشور گفت: اصول اخلاقي، پاسخگويي به نيازهاي مردم در حوزه سلامت، برنامه‌هاي الكترونيكي حوزه سلامت، مصرف منطقي داروها، برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع، ادغام آموزش و پژوهش، برنامه توسعه تربيت نيروهاي انساني و ارتقاي بهره‌وري پرسنل نظام سلامت جزو 87 برنامه‌اي است كه در نقشه تحول نظام سلامت كشور به آن پرداخته شده است. در سياست‌هاي 15 گانه نقشه تحول سلامت به مسئله سلامت سالمندان نيز توجه شده است.

 ميزان زايمان طبيعي در بيمارستان‌هاي آموزشي و درماني افزايش يافت

وي با اشاره به اقدامات انجام شده براي افزايش زايمان طبيعي در كشور، تصريح كرد: در ارزشيابي بيمارستان‌ها به ويژه بخش‌هاي زنان و زايمان، ميزان زايمان سزارين در نظر گرفته مي‌شود. بيمارستان‌هاي دوستدار مادر دقيقا اين شاخص‌ها را رعايت مي‌كنند و با اقدامات ترغيبي، تشويقي و بازدارنده از افزايش زايمان سزارين جلوگيري مي‌كنيم.

دستجردي در اين باره افزود: بر اين اساس موفق شديم ميزان زايمان طبيعي را در بيمارستان‌هاي آموزشي و درماني افزايش دهيم، اما فرهنگسازي لازم براي افزايش زايمان طبيعي و كاهش زايمان به روش سزارين لازم است.

 اجراي رسمي برنامه پزشك خانواده در مناطق شهري تا پايان امسال

وزير بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده براي توسعه برنامه پزشك خانواده در كشور، اظهار كرد: برنامه پزشك خانواده در سه استان كشور به صورت آزمايشي اجرا شد و پس از احصاي نقاط ضعف آن، نسخه 02 اين برنامه تدوين و به امضاي وزراي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و تعاون، كار و رفاه اجتماعي رسيد. تلاش مي‌شود كه تا قبل از پايان سال برنامه مشتركي را در اين زمينه با وزارت كار و رفاه اجتماعي و بيمه‌ها داشته باشيم.

وي افزود: به اين ترتيب تا حدي كه در توان دانشگاه‌ها است تلاش مي‌شود كه برنامه پزشك خانواده تا قبل از پايان سال به طور رسمي در داخل شهرها به اجرا درآيد. در مجموع تا پايان فرصت باقي مانده از فعاليت دولت دهم تلاش مي‌كنيم كه در حد توان، اين برنامه در شهر‌ها گسترده شود.

 راه‌اندازي حداقل يك بيمارستان جامع زنان از سوي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور

وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره راه‌اندازي بيمارستان‌هاي جامع زنان، گفت:‌ لازم است، پاسخگويي نظام سلامت به اقشار مختلف جامعه و از جمله زنان افزايش يابد. براي تسهيل پاسخگويي نظام سلامت به زنان، بيمارستان‌هاي جامع زنان را طراحي كرديم. به اين ترتيب زنان مي‌توانند تمام خدمات لازم را در يك محل دريافت كنند. در مجموع مقرر شده كه در هر دانشگاه علوم پزشكي كشور حداقل يك بيمارستان جامع زنان راه‌اندازي شود.

  ذخاير كافي براي داروهاي سرطان و صعب‌العلاج پيش بيني شده است

دستجردي درباره شايعات مطرح در زمينه كمبود برخي داروها تحت تاثير تحريم‌ها، افزود: با همكاري بانك مركزي با سازمان غذا و دارو، ارز به قيمت سابق در اختيار شركت‌هاي دارويي قرار مي‌گيرد و مشكلي از بابت تامين و تهيه داروهاي موردنياز نداريم. گاهي شايعه‌اي در كشور اتفاق مي‌افتد كه ممكن است اين ذهنيت را در بيماران ايجاد كند كه كمبود دارو داريم، اما بايد تاكيد كرد كه هيچ مشكلي در زمينه توليد دارو در داخل، تامين مواد اوليه و همچنين تامين داروهاي وارداتي نداريم.

وزير بهداشت ادامه داد:‌ در زمينه راديو داروها دچار تحريم هستيم. همچنين در زمينه برخي دستگاه‌هاي توليد دارو نيز با تحريم مواجهيم، اما اين تحريم‌ها به فرصت تبديل و سبب شد كه اين دستگاه‌ها را در داخل كشور بسازيم. در مجموع تحريم‌ها در مورد داروهاي سرطان و داروهاي بيماران صعب العلاج صورت گرفته اما قبل از اين موضوع پيش بيني‌ها صورت گرفته بود و ذخاير كافي در اين زمينه در نظر گرفته شده است. در مجموع مشكلي در مورد دارو نداريم. باز هم تاكيد مي‌كنيم كه تحريم‌ها كارساز نبوده است.

وزير بهداشت درباره بودجه سال 91 حوزه سلامت نيز گفت: هنوز زود است كه درباره ميان افزايش بودجه و چگونگي توزيع آن اظهار نظر كنيم، اما در نقشه تحول نظام سلامت مقرر شده كه پرداخت اعتبارات برنامه محور باشد.

 كاهش سهم مردم در پرداخت هزينه‌هاي سلامت نيازمند افزايش اعتبارات دولتي و بيمه‌اي است

وزير بهداشت در پايان با اشاره به تاكيد قانون برنامه پنجم توسعه در زمينه كاهش سهم مردم در پرداخت هزينه‌هاي سلامت نيز گفت: براي كاهش سهم مردم در هزينه‌هاي سلامت بايد اعتبارات دولتي و بيمه‌اي افزايش يابد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ما
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
0
15
بهتر. مگه چه گلي به سر ما زديد كه منتظر نوزاداي جديد هستيد؟
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
2
25
بچه مي خواهيم چكار؟! يك نفر ديگه را هم به دنيا بياريم مثل خودمون بدبخت بشه؟
خودمون هم از اينكه به دنيا اومديم پشيمونيم.
شهروند خوی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
2
24
مردم با این گرانی بچه می خان چی کار کنن خودمون هم اضافی هستیم!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
2
24
تازه مردم سر عقل اومدن که زندگی توی این دنیا و علی الخصوص ایران هیچ چیز جالبی نداره که بچه های بیگناه رو به این دنیا بیارن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
1
16
اینا فقط ادعا میکنن بیمه داریم .
یکی که بیمه مکمل داره و یه بیمارستان قبول نمی کنه یه فاکتور بهت میدن باید بری سه روز توی بیمه مربوطه الاف بشی تا پولت رو بدن .
اینم بیمه که ما داریم !!!!!!!!!!!؟
حالا خارج طرف وارد میشه تا خارج بشه اگه بیمه باشه مشکل پول نداره همه با بیمه هستش واقعا تفاوت از زمین تا آسمان هستش اونوقت ما دم از ........ میزنیم
علی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
1
19
کاهش سریع نرخ رشد جمعیت در ایران اسلامی یعنی
یعنی عدم تمایل به ازدواج
یعنی اگرم تمایلم داری نمیتونی که ازدواج کنی
یعنی دلیل نتونستنت بیکاریه.فقره .بدبختیه
یعنی وقتی به این دلایل ازدواج نکردی یا فاسد میشی یا معتاد و یا هردو
و این یعنی یعنی..........
م ح
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
2
17
شما که از کاهش نرخ رشد جمعیت نگرانید مگر فکر می کنید جمعیت کشور کم است ؟کشور ما با کمبود اب ،کاهش منابع طبیعی و خیلی مشکلات دیگر روبرو است شما مگر برای جمعیت کنونی کشور رفاه و توسعه فراهم اورده اید که این حرف را می زنید همین الانش هم بیکاری شدیدی در کشور وجود دارد که از عهده حل ان برنمی ایید.
شلیک
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
0
11
تراکم جمغیت 10000 نفر در کیلومتر مربع را از تهران بر دارید تا مردم بتوانند نفس بکشند. آخر طبق چه الگویی این جمعیت جذب تهران 700 کیلومتر مربعی شده اند؟
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۸
1
13
با این اوضاع خراب اقتصادی از مردم نباید توقع داشت که بچه دار شوند در مملکتی که دلار یک شیه از 1100 تومان به 2000 تومان برسه ایا امیدی به اینده میشود داشت؟
نظرات بینندگان