arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۸۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۴ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

برف و کولاک شدید ‌در جاده‌ها تا چهارشنبه/ مردم از سفر ضروری هم ‌بپرهیزند

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه در بسیاری از استا‌ن‌ها شاهد بارش برف و کولاک شدید خواهیم بود، گفت: همین کولاک برف موجب می‌شود انباشت برف در 2 تا 3 دقیقه به حدود 2 تا 3 متر برسد و خودرو را زیر خود مدفون کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حیدر مطاعی  در تشریح آخرین وضعیت جاده‌ها از نظر عملیات راهداری اظهار داشت: از بعدازظهر دیروز در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، اردبیل کولاک بسیار شدید داشتیم و در برخی مناطق سرعت باد تا 70 کیلومتر بر ساعت هم رسید.

* مردم از جاده قدیم زنجان-تبریز تردد کنند

وی ادامه داد: آزادراه زنجان - تبریز و بالعکس را به دلیل کولاک بسیار شدید برف بسته‌ایم، خودروها‌یی هم در این آزادراه گیر کرده‌اند که همکاران راهداری در حال امدادرسانی به آنها هستند، همچنین عملیات راهداری زمستانی به دقت در آنجا در حال انجام است اما وزش باد بسیار شدید که موجب کولاک برف می‌شود، عملیات راهداری را کند می‌کند و اصلاً دید وجود ندارد.

مطاعی ادامه داد: مسافرانی که برای تردد بین زنجان و تبریز ضرورت دارند از جاده قدیم زنجان - تبریز استفاده کنند اما در بقیه استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی جاده‌های اصلی باز است.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار داشت: ما فکر می‌کردیم آزادراه زنجان - تبریز با کاهش وزش باد تا ظهر امروز باز شود اما باد بسیار شدید موجب بلند شدن برف‌ها و کولاک برف می‌شود، راهداران در محور مستقر هستند، امکان تردد با زنجیر چرخ در این مسیر وجود داشت اما در راستای ایمنی این محور مسدود شد‌ و پیش‌بینی می‌کنیم با کاهش باد تا بعدازظهر امروز این آزادراه باز شود.

* تردد در محور دیواندره-سقز فقط با زنجیر چرخ

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: محور دیواندره - سقز از شب گذشته مسدود بود اما در حال حاضر امکان تردد با زنجیر چرخ در این محور فراهم است و غیر از این دو محور (دیواندره - سقز و آزادراه زنجان - تبریز) بقیه مسیرها و محورهای مواصلاتی باز است.

* در این چند روز مردم از سفرهای ضروری هم بپرهیزند/ سفرهای به استان‌های شمالی نداشته باشید

وی تأکید کرد: به مردم توصیه اکید می‌کنیم که در حد امکان، از شهر خارج نشوند، کولاک برف بسیار شدید است، وزش باد شدید، دید را بسیار مختل کرده است و عملاً دید برای رانندگی وجود ندارد.

مطاعی افزود: از بعدازظهر امروز بارش برف استان گیلان و محورهای اطراف این استان را دربرمی‌گیرد و از مردم خواهشمندیم از امروز تا سه‌شنبه دقت کنند به هیچ عنوان برای سفر به استان گیلان وارد جاده‌‌ها نشوند، در برخی محورها کاهش دما تا 20 درجه زیر صفر داریم و حتی در برخی گردنه‌های برف‌خیز تا 30 درجه زیر صفر خواهد رسید ضمن آنکه بارش برف هم شدید است و مردم حداقل تا پایان وقت سه‌شنبه به استان‌های شمالی کشور سفر نکنند، حتی اگر زنجیر چرخ هم داشته باشند دید بسیار محدود و حداکثر 2 تا 3 متر خواهد بود.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار داشت: از بعدازظهر امروز بارش شدید برف در استان گیلان داریم و در محورهای آزادراه قزوین - رشت، جاده چالوس و غیره، از بعدازظهر امروز و فردا بارش شدید برف خواهیم داشت و در استان گیلان طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی بارش برف حتی بیش از یک متر هم در برخی مناطق خواهیم داشت.

وی ادامه داد: بارش برف همراه با کولاک برف و برودت همه موجب می‌شود که ایمنی رانندگی به خطر بیفتد، همین کولاک برف موجب می‌شود که انباشت برف در 2 الی 3 دقیقه به حدود 2 تا 3 متر برسد و خودرو را زیر خود مدفون کند.

مطاعی اضافه کرد: به عنوان یک راهدار به مردم تأکید می‌کنم که حتی اگر سفر ضروری هم دارید تلاش کنید حتی‌المقدور تا بعدازظهر سه‌شنبه به تعویق بیفتد اما اگر باز اصرار به تردد در جاده بود، تجهیزات زمستانی، پتو، مواد غذایی و زنجیر چرخ به همراه داشته باشید، قطعاً ‌معطلی و ماندن در گره‌های ترافیکی وجود دارد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: برخی مواقع در وزش باد شدید و کولاک برف دوربین‌های نظارت تصویری ما هم کار نمی‌کند و حتی نمی‌توانیم خودروها را تشخیص بدهیم، این برودت هوا همراه با باد شدید و سپس کولاک شدید از دلایلی است که مردم حداقل تا پایان وقت سه‌شنبه مسافرت نداشته باشند.

* 12300 راهدار و راهدارخانه‌ها در آماده‌باش

وی با بیان اینکه همه راهدارخانه‌های مستقر در جاده‌ها آماده‌باش هستند، اظهار داشت: در برخی مواقع حتی نمی‌توان به راهدارخانه‌ها هم رسید، وضعیت طوری است که کولاک شدید تردد را مختل کرده است، 940 راهدارخانه در سراسر کشور داریم، 10 هزار دستگاه ادوات و ماشین‌آلات راهداری و 12 هزار و 300 راهدار در محورهای مواصلاتی آماده‌باش هستند.

مطاعی تأکید کرد: در استان‌های کردستان، آذربایجان شرقی‌، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، گیلان و مازندران و از فردا استان‌های گلستان، تهران و سمنان بارش برف در ارتفاعات در سطح شهر داریم و مردم حتی‌الامکان از سفرها حتی سفرهای ضروری خودداری کنند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان