کد خبر: ۵۲۸۸۴۲
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۸ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

چین: بزرگی بریتانیا در گرو استقلال آن است، نه تبعیت از ترامپ

سفیر چین در لندن گفت: انگلیس زمانی بزرگ خواهد بود که در زمینه سیاست خارجی مستقل باشد و دیگر کشورها در تصمیمات آن دخالت نکنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«لیو شیائومینگ» سفیر چین در انگلیس روز یکشنبه با استقبال از انتخاب شرکت فناوری چینی «هوآوی» از سوی دولت انگلیس برای تأمین برخی زیرساخت‌های این کشور، در خصوص مداخله دیگر کشورها در تصمیمات لندن هشدار داد.

شیائومینگ در مصاحبه با «اندرو مار» مجری شبکه «بی‌بی‌سی»، مرتبط دانستن هوآوی با دولت چین را کاملاً غلط خوانده و گفت این شرکت کاملاً مستقل و خصوصی است.

سفیر چین در لندن گفت: «هوآوی در زمینه ارائه نسل پنجم اینترنت پیشتاز است و دلیل آن‌که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس تصمیم گرفت هوآوی را نگه دارد این است که طرح بسیار بلندپروازانه‌ای برای آینده انگلیس دارد».

اندرو مار در ادامه پرسید، «این انتخاب جانسون به قیمت خشم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تمام شد. آیا خوشحالید که جانسون طرف شما را گرفت؟»

شیائومینگ گفت: «می‌گذارم آقای نخست‌وزیر خودشان با دونالد ترامپ کنار بیایند. همواره گفته‌ام بریتانیا تنها در صورتی می‌تواند بزرگ باشد که در زمینه سیاست خارجی دارای استقلال باشد. بنابراین امیدوارم که تصمیم آقای نخست‌وزیر تغییر نکند، زیرا [این تصمیم] به نفع انگلیس است و به نفع همکاری بین ما است».

وی افزود: «نفع مهم این است که انگلیس وجهه خود را به‌عنوان بازترین و آزادترین اقتصاد در جهان حفظ کند».

دیروز (جمعه) «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به دولت انگلیس هشدار داد، عقد قرارداد با شرکت چینی هوآوی می‌تواند توافق تجاری بین لندن و واشنگتن را به خطر اندازد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در سفر چند روز پیش خود به انگلیس از دولت این کشور درخواست کرد در قرارداد خود با شرکت هوآوی برای تأمین اینترنت نسل پنجم این کشور «تجدید نظر» کند.

آمریکایی‌ها مدعی هستند، دولت چین از این شرکت به‌عنوان ابزاری برای جاسوسی از سایر کشورها استفاده می‌کند. اما شرکت هوآوی که بزرگ‌ترین تولید‌کننده تجهیزات ارتباطی در جهان است بارها این ادعاها را رد کرده‌ است.

علاوه بر انگلیس، کشورهای دیگر اروپایی مانند آلمان نیز رسیدن به توافق با شرکت هوآوی را برای دستیابی به نسل پنجم اینترنت در نظر دارند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان