arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۸۹۴۱
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۰ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

رایحه درمانی هنگام زایمان

رایحه درمانی، به القای آرامش و کاهش اضطراب به مادران هنگام زایمان کمک می کند شایع ترین واکنش روانی مادران هنگام زایمان، اضطراب است . گفته می‌شود 15درصد زنان درهنگام زایمان دچاراختلالات اضطرابی می شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رایحه درمانی، به القای آرامش و کاهش اضطراب به مادران هنگام زایمان کمک می کند شایع ترین واکنش روانی مادران هنگام زایمان، اضطراب است . گفته می‌شود 15درصد زنان درهنگام زایمان دچاراختلالات اضطرابی می شوند.

 بین درد و مسائل روان شناختی مانند اضطراب ارتباط مستقیم وجود دارد و زنانی که اضطراب پایین تری دارند، درد کمتری را درهنگام زایمان تجربه می کنند. به منظور کاهش دردو اضطراب مادران باردار، رایحه درمانی به عنوان یکی از روش های طب مکمل با استفاده ازاسانس های خوشبو با برانگیختن سیستم بویایی، به القای آرامش و فرونشاندن اضطراب کمک می کند. ادامه مطلب را در این باره مطالعه کنید:

رایحه های تسکین دهنده

رایحه درمانی (آروماتراپی) با اسانس گل محمدی باعث کاهش اضطراب زایمان می شود .همچنین مؤثر بودن اسانس نعناع فلفلی به شیوه استنشاقی در کاهش شدت درد و اضطراب مرحله اول زایمان درزنانی که اولین تجربه زایمان را تجربه می کنند تایید شده است.اسانس استوقودوس باعث کاهش میزان اضطراب زایمان می شود.

روغن استوقودوس

به صورت ضماد موضعی در کاهش درد‌ در سه تا پنج روز پس از زایمان موثر است.در هنگام زایمان عصاره یاسمن ومریم گلی مفید است و می توان ترکیبی از چند عصاره را به همراه آن ها استفاده کرد.

گل شمعدانی

دارای اثر تسکین دهنده و آرام کننده است تا انقباض ماهیچه ها و تمرکز بر روش‌های زایمان مؤثرتر باشد.

گل یاس

موجب کاهش درد، کمک به شل کردن عضلات گردن و ایجاد انقباضات قوی می شود.

گل رز

کمک به آرام شدن مادر و باعث شل شدن عضلات وحفظ تمرکز و هوشیاری می شود و در تسکین درد نیز نقش دارد. عصاره های سودمند برای کاهش یا بر طرف کردن اضطراب مادر عبارت است از: ترنج، بابونه، استوقودوس، بهار نارنجنارنگی، چوب صندل و رز .

سنبل

کمک به کاهش درد و تقویت انقباضات رحم کمک می کند.

بابونه مخلوط با روغن بادام

پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد و احتمال کشش پوست را کاهش می دهد.

نکاتی برای استفاده صحیح

به این نکته باید توجه داشت که استفاده ازعصاره های مد نظر نباید اثر سوء برمادر وجنین داشته باشد وحداکثر پنج عصاره با هم مخلوط شود؛ زیرا استفاده بیش از پنج نوع عصاره، حس بویایی مادر را ضعیف می کند و اثر رایحه درمانی کاهش می یابد.عصاره ها باید درمحل خنک و تاریک نگهداری شود.

استفاده از رایحه درمانی در مراحل زایمان و بعد ازآن باعث افزایش فعالیت رحم،آمادگی برای زایمان و کاهش کمردرد می شود.

دوز مورد نیاز با مشورت پزشک تعیین شود

توجه به مقدار و دوز وزمان معین بسیار مهم است که باید با پزشک مشورت کرد تا هر ماده بتواند اثر خودش را اعمال کند.مادرانی که از این روش استفاده می کنند درد کمتری احساس می کنند و زایمان را یک فرایند ترس آور و اضطراب نمی دانند، زیرا با قدرت ذهن و عکس العملی که ازاین اسانس‌ها ایجاد می شود با مشارکت فعال در زایمان این فرایند را آسان توصیف می کنند.

روزنامه خراسان

نظرات بینندگان