کد خبر: ۵۲۹۰۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۵ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

ویروس کرونا؛ مرگبارترین روز با ۹۷ قربانی در یک روز

صبح دوشنبه، دهم فوریه، پکن اعلام کرد تعداد قربانیان کرونا به ۹۰۸ نفر رسیده که بیش از ۹۰ درصد از آن‌ها در ووهان جان باخته‌اند. چین همچنین اعلام کرده که ۱۸۷،۵۱۸ نفر را تحت درمان و معاینات پزشکی دارد. سازمان جهانی بهداشت هم تیمی از متخصصان خود را برای کمک به چین به پکن اعزام کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ویروس کرونا با گرفتن جان ۹۷ نفر در یک روز٬ مرگبارترین روز خود را به ثبت رسانده و آمار مبتلایان به آن اکنون از مرز ۴۰ هزار نفر هم گذشته٬ با این وجود ثابت ماندن نرخ افزایش مبتلایان به آن طی چهار روز گذشته امید‌ها برای کنترل آن را افزایش داده است. دولت چین گفته حدود ۳۲۰۰ نفر از مبتلایان درمان و مرخص شده‌اند.

به نقل از بی بی سی، صبح دوشنبه، دهم فوریه، پکن اعلام کرد تعداد قربانیان کرونا به ۹۰۸ نفر رسیده که بیش از ۹۰ درصد از آن‌ها در ووهان جان باخته‌اند. چین همچنین اعلام کرده که ۱۸۷،۵۱۸ نفر را تحت درمان و معاینات پزشکی دارد.

سازمان جهانی بهداشت هم تیمی از متخصصان خود را برای کمک به چین به پکن اعزام کرده است.

با آغاز روز دوشنبه در چین، میلیون‌ها نفر از مردم این کشور که تا امروز در تعطیلات سال نو چینی بودند به سر کار بازگشتند. آغاز تردد‌های شهری نگرانی از شتاب دوباره شیوع ویروس کرونا را افزایش داده است.

در استان ۱۰۸ میلیون نفری هه‌بی که مرکز آن، ووهان، کانون آغاز و مرکز این بحران است هنوز بسیاری از مناطق و راه‌ها در وضعیت مشابه قرنطینه قرار دارد.

مقام‌ها گفته‌اند چندین شرکت و کارخانه بزرگ همچنان بسته خواهند ماند. مدارس تا اول مارس، ۲۰ روز دیگر باز نخواهد شد و هزاران نفر به جای رفتن به ادارات، از خانه کار خواهند کرد.

بخش اعظم قربانیان این ویروس، حدود ۹۰ درصد، در استان هه‌بی چین جان باخته‌اند. شهر ووهان، مرزک استان هه‌بی، سرمنشاء شناسایی این ویروس معرفی شده و بیشترین آسیب را از این بابت متحمل شده است.

تدروس آهانوم گبریسیوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت هم روز شنبه گفت: بنابر آماره به نظر می‌رسد ویروس کرونا همچنان در مرز‌های استان هه‌بی چین متمرکز مانده و با توجه به آمار مبتلایان جدید در چند روز گذشته به نظر می‌رسد نرخ شیوع آن در چهار روز گذشته ثابت مانده است.

دکتر تدروس پیش‌تر از دولت چین به علت تدابیر و اقدامتش برای جلوگیری از گسترش شدید شیوع این ویروس به بیرون استان هه‌بی تعریف و تمجید کرده بود و گفته بود که تثبیت نرخ شیوع این ویروس "فرصتی" است برای مهار کردن آن.

سفیر چین در بریتانیا هم به اندرو مار، گزارشگر بی‌بی‌سی گفته "خیلی دشوار است که بتوانیم نقطه توقف شیوع را پیش بینی کنیم، اما قرنطینه کردن و محصور کردن (استان هه‌بی) تاکنون بسیار موثر بوده است".

لیو شیائومینگ، سفیر چین در بریتانیا ویروس کرونا را "دشمن بشریت" خوانده، اما گفته این ویروس و بیماری‌های ناشی از آن "قابل کنترل، قابل پیشگیری و درمان پذیر است" و به همین علت هم مردم نباید دچار واهمه شوند.

نگرانی از ناپدیدشدن وکیلی که تصاویر مستند از ووهان منتشر می‌کرد
در همین حال، در چین نگرانی‌ها نسبت به سرنوشت چن کوئیشی، وکیل حقوقی افزایش یافته است. موقعیت و وضعیت او که ویدئو‌های از وضعیت داخل بیمارستان‌های شهر ووهان و یا صف‌های طولانی مردم این شهر برای دریافت ماسک در اینترنت منتشر کرده معلوم نیست. در حالی که ویدئو‌های او در فضای مجازی چین میلیون‌ها بار به اشتراک گذاشته شده، از روز پنجشنبه گذشته کسی از او خبر ندارد.

گزارش‌های تایید نشده می‌گویند ممکن است او به قرنطینه فرستاده شده باشد. او هفته گذشته در گفتگو با بی‌بی‌سی تصریح کرده بود که معلوم نیست تا کی بتواند به انتشار این ویدئو‌ها از وضعیت در شهر ووهان ادامه دهد چرا که سانسور دولتی "بسیار شدت یافته و حساب‌های کاربری کسانی که در این رابطه محتوایی منتشر کنند به سرعت مسدود می‌شود. "

نگرانی‌ها از سرنوشت این وکیل حقوقی به خشم صد‌ها هزار چینی در فضای مجازی انجامیده چرا که سرنوشت او به نوعی با سرنوشت تراژیک دکتر لی ون‌لیانگ تداعی شده است؛ دکتری که نخستین بار درباره بروز ویروس کرونا هشدار داد، اما از سوی ماموران پلیس هشدار سکوت دریافت کرد و هفته گذشته هم گزارش شد که خود او بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان جان باخته است.

دولت چین در ابتدای شناسایی و شیوع ویروس کرونا به اهمال و تلاش برای پنهان‌کاری متهم شده بود به ویژه در مورد دکتر لی، اما آقای لیو، سفیر چین در بریتانیا گفته در مورد دکتر لی خطا متوجه مقام‌های دولت محلی است وگرنه "از دکتر لی به علت شجاعت و تلاشش همیشه تحت عنوان یک قهرمان یاد خواهد شد. "

در بریتانیا چهارمین مورد ابتلا به این ویروس شناسایی شده است.

یک بریتانیایی هم در مایورکا اسپانیا مبتلا به کرونا شناسایی شده که به این ترتیب شمار مبتلایان در اسپانیا به دو نفر رسیده است.
همزمان حدود ۲۰۰ بریتانیایی از شهر ووهان چین تخلیه و به قرنطینه‌ای در پایگاه آرای‌اف برایز نورتن مستقر شده‌اند.

چرا این کشتی تفریحی قرنطینه شده بود؟
روز یکشنبه حدود ۳۶۰۰ مسافر یک کشتی تفریحی در سواحل هنگ‌کنگ که از هفته گذشته به علت بیم شیوع ویروس کرونا در این کشتی قرنطینه شده بودند پس از انجام معاینات پزشکی اجازه بازگشت به خشکی یافتند. کشتی تفریحی دیگری که با حدود ۴۰۰۰ مسافر در سواحل ژاپن لنگر انداخته هنوز در قرنطینه است.

از دیگر کشتی تفریحی قرنطینه شده، دیاموند پرینسس، که در سواحل ژاپن لنگر انداخته گزارش شد که چند نفر دیگر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند و مجموع بیماران این کشتی که در نزدیکی بندر یوکوهاما در قرنطینه است به ۶۴ نفر رسیده است. دیاموند پرنسس حدود ۳۷۰۰ سرنشین دارد.

کشتی تفریحی ورلد دریم (رویای جهان) از چهارشنبه گذشته در قرنطینه بود چرا که مسئولان کشتی متوجه شدند سه نفر از مسافرانی که در این کشتی حضور دارند پیش از سوار شدن به آن با یک کشتی تفریحی دیگر سفر کرده بودند که در میان مسافران آن چند مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده بود.

لنپ یو-هانگ، رئیس بخش بهداشت و سلامت این بندر هنگ کنگ گفته همه خدمه و کارکنان کشتی به علاوه حدود ۱۸۰۰ مسافر این کشتی تفریحی تحت آزمایش و معاینات پزشکی قرار گرفته‌اند و پس از این که هیچ موردی از ویروس کرونا در آن‌ها مشاهده نشده به تمامی مسافران اجازه خروج از کشتی داده شده است.

مسافران این کشتی دیگر نیازی به حضور دو هفته‌ای در قرنطینه خانگی یا هتل را ندارند.

قرنطینه دو هفته‌ای قانون جدید است که هنگ‌کنگ برای تمامی افرادی که از مرز‌های سرزمینی چین وارد این شبه جزیره خودمختار می‌شوند در نظر گرفته و از روز شنبه به اجرا گذشته‌اند.

در پی همین تصمیم گیری هم روز یکشنبه، نهم فوریه، وزیر بهداشت هنگ‌کنگ اعلام کرد ۴۶۸ نفر که از مرز‌های سرزمینی چین وارد شده بودند از سوی دولت دستور دریافت کرده‌اند که یا درخانه، یا در هتل و یا در اماکنی که دولت تعیین کرده دست کم برای دو هفته قرنطینه شوند.

نظرات بینندگان