کد خبر: ۵۲۹۲۰۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۳ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۸

دستگیری فردی که از زنان سالمند کلاهبرداری می‌کرد

رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری فردی که از بانوان سالمند ۳ میلیارد ریال سرقت و کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری فردی که از بانوان سالمند ۳ میلیارد ریال سرقت و کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

سرهنگ کارآگاه علی عزیزخانی گفت: اوایل مرداد ماه سال جاری شکایت‌های متعددی مبنی بر کلاهبرداری و سرقت از بانوان سالمند به شیوه خاص توسط گروهی متشکل از دو مرد و یک زن که با خودروهای مدل بالا و با ظاهری آراسته در سطح شهر و خصوصا اطراف مساجد و اماکن مذهبی تردد می‌کنند و با شناسایی سوژه های خود که اکثرا بانوان سالخورده بودند به آنها نزدیک می‌شدند و خود را فردی خیر معرفی می کردند، برای بررسی تخصصی به این پایگاه ارجاع شد.

رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: شکایت شاکیان حاکی از آن بود متهمان با نشان دادن نایلون مشکی که محتوی مقداری البسه و دلار و ایران چک‌های جعلی بود و به این بهانه که چون با محل آشنا نیستند و با سوء استفاده از اعتقادات مذهبی آنها از مالباخته درخواست می‌کردند تا لباس‌ها را به نیازمندان برسانند و پس از جلب اعتماد مالباخته متهمان می‌گفتند چون از خارج از کشور آمده‌اند و با وضعیت بازار ایران آشنایی ندارند و قصد خرید طلا دارند، از مالباخته تقاضا می‌کردند طلاهایش را نشان دهد تا شماره آن را یادداشت کنند و پس از گرفتن طلاها با ترفند خاصی طلاجات و وجوه قلابی را در مقابل چشم مال باخته داخل نایلون قرار می‌دادند و تحویل وی می دادند در حالی که ته نایلون سوراخ بود و طلاها کف خودرو متهمان می‌افتاده و شاکی پس از مراجعه به منزل و رویت نایلون متوجه سرقت طلاهای خود می‌شده است.

رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: در برخی شکایت‌ها وقتی متهمان موفق به فریب سوژه نمی‌شدند با توسل به زور و تهدید اقدام به سرقت طلای آنان می‌کردند.

وی تصریح کرد: با توجه به موارد مشابه و سرقت های متعدد با این شیوه و شگرد در شهر تهران و برخی شهرستان‌ها و ایجاد نارضایتی شهروندان و متحمل شدن خسارات متعدد به آنان، کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی را بر آن داشت تا با ایجاد تیم ویژه‌ای موضوع مربوط را پیگیری کنند و در اقدامات پلیسی تصاویر یکی از متهمان به نام " رضا " ۳۶ ساله که از مجرمان سابقه دار است را به دست آوردند.

رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: در بررسی‌های بعدی مشخص شد همدستان رضا خانواده وی هستند و با تشکیل باند خانوادگی اقدام به کلاهبرداری و سرقت‌های سریالی کرده‌اند. با هماهنگی بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۱۰ تهران مخفیگاه رضا در نازی آباد شناسایی و در عملیاتی بامداد 15 بهمن ماه وی دستگیر شد. ماموران در بازرسی از آن محل دو دستگاه خودروی مزدا۳ و جک s۵ را که با آن اعمال مجرمانه را مرتکب می شدند به همراه مقادیری طلا و پول‌های تقلبی کشف کردند.

این مقام انتظامی گفت: پس از انتقال متهم به پایگاه هشتم وی اعلام کرد، حدود دو سال است به همراه خانواده در شهرهای تهران – اسلامشهر – شیراز – اصفهان و ... به این شیوه کلاهبرداری و سرقت انجام داده است.

عزیزخانی افزود: تاکنون ۱۸ تن از مالباختگان با مراجعه به پایگاه هشتم و مواجهه حضوری متهم را شناسایی کرده‌اند و ارزش ریالی که توسط متهم به این شیوه کلاهبرداری و سرقت شده بیش از ۳ میلیارد ریال برآورده شده است.

بر اساس گزارش سایت پلیس، وی در پایان گفت: متهم به دستور بازپرس پرونده برای شناسایی شاکیان احتمالی و دستگیری سایر همدستانش در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی است.

نظرات بینندگان