arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۲۹۲۸۴
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۹ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۸

صالحی: استمرار شرایط موجود به نفع برجام نیست

«علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان روز سه‌شنبه در ملاقات با «فرانسوا ژاک» همتای فرانسوی خود از عدم پایبندی طرف‌های اروپایی به تعهداتشان در برجام گلایه کرد و افزود که استمرار شرایط موجود به نفع هیچ‌کس نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صالحی که برای شرکت در سمینار دوسالانه امنیت هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اتریش سفر کرده به انتظار ایران از فرانسه بعد از برجام و آغاز همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای با این کشور اشاره و شروع روند را موفقیت‌آمیز توصیف اما از کم توجهی طرف فرانسوی به موضوعات مورد همکاری از جمله در زمینه گداخت هسته‌ای ابراز گله‌مندی کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تشریح روند اقدامات ایران پس از خروج امریکا از برجام اتخاذ گام‌های کاهشی در تعهدات را با هدف حفظ توافق و ایجاد توازن در آن، توصیف و تاکید کرد که در صورت تداوم روند کنونی هیچ یک از طرف‌ها نمی‌توانند انتظار رضایت از این توافق را داشته باشند.

معاون رئیس جمهوری ضمن اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از این روند خوشنود نیست و با در دست داشتن ۱۶ گزارش پیاپی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید انجام تعهدات ایران منطبق بر برجام و عدم دستیابی به حداقل انتظارات از دستاوردهای این توافق اعلام کرد، افکار عمومی در کشور بشدت ناراضی است و انتظار اقدام متقابل دارد.

ژاک در این ملاقات با ابراز حمایت فرانسه از برجام همچون گذشته، خروج امریکا از توافق را مایه تاسف عنوان و در عین حال از گام‌های کاهشی ایران نیز ابراز نگرانی نمود. وی تاکید کرد که مقامات کشورش در ملاقات با مقامات امریکا ابراز تاسف خود را ابراز داشته‌اند.  

در ادامه صالحی گفت: استمرار شرایط موجود به نفع هیچ‌کس نیست و نباید فراموش شود که برجام منافع امنیتی برای اروپا داشته و حفظ آن براساس آنچه که خانم موگرینی بارها تاکید می‌کرد برای امنیت اروپا ضرورت دارد.

وی افزود از این‌رو توصیه می‌کنم کشور فرانسه جانب احتیاط را در پیش گرفته و در کنار دیگر کشورهای اروپایی از پیچیده‌تر شدن اوضاع جلوگیری کند.

در پایان طرفین تاکید کردند که در مناسبت‌های آتی رایزنی‌های دو جانبه را ادامه دهند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان