کد خبر: ۵۲۹۸۳۶
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۲۲ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

آلمان: خروج آمریکا از برجام منطقه را امن‌تر نکرد

رئیس‌جمهور آلمان در یک سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام انتقاد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«فرانک والتر اشتاین‌مایر»، رئیس‌جمهور آلمان جمعه از اقدام «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرده است.

اشتاین‌مایر که در جلسه افتتاحیه کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران (برجام) منطقه را امن‌تر نکرده است.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، رئیس‌جمهور آلمان گفت: «رد توافق هسته‌ای ایران، اشتباه بود. خاورمیانه، امن‌تر نشد. در عوض، این منطقه الان خطرناک‌تر است.»

اشتاین‌مایر در بخش دیگری از سخنانش به بیان ادعاهای اثبات‌نشده پرداخت و گفت که کشورهای اروپایی قصد دارند از دستیابی ایران به «سلاح‌های هسته‌ای» جلوگیری کنند.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ وعده دادند در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند بماند مقابل تحریم‌های آمریکا ایستادگی خواهند کرد.

سه کشور اروپایی علی‌رغم این نتوانسته‌اند به وعده‌هایشان عمل کنند و ایران در پاسخ از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۸، طبق مفاد برجام، در پنج گام برخی از تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است.

پنجمین و آخرین گام ایران در این راستا ۱۵ دی‌ماه برداشته شد و تهران اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

منبع: فارس
نظرات بینندگان