کد خبر: ۵۲۹۹۸۲
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۶ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

اوکراین: برای محل رمزگشایی جعبه‌های سیاه هواپیما، در حال تصمیم‌گیری با ایران هستیم

وزیر خارجه اوکراین گفت: در حال حاضر با ایرانی‌ها در حال تصمیم‌گیری بر سر این هستیم که رمز گشایی جعبه های سیاه هواپیما، در چه محل به خصوصی و با کمک کدام یک از شرکایمان انجام شود و فرانسه به عنوان محلی پیشنهادی مطرح است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به نقل از خبرگزاری اینترفکس اوکراین، وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در جمع خبرنگاران درباره رمزگشایی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که مدتی پیش طی حادثه‌ای به طور غیرعمد مورد هدف قرار گرفت، گفت: ما در حال حاضر با ایرانی‌ها در حال تصمیم‌گیری بر سر این هستیم که در چه محل به خصوصی و با کمک کدام یک از شرکایمان این کار انجام شود. می‌دانید که فرانسه به عنوان محلی پیشنهادی مطرح است.

او در ادامه گفت: تجهیزات[لازم برای این کار] بسیار پیچیده بوده و انتقالشان سخت است. بنابراین، ما باید به دیدگاهی مشترک درباره زمان انجام شدن آن برسیم. از آن‌جا که این موضوع حساسی است، ما می‌خواهیم فرصتی به ایران بدهیم که بداند چطور می‌خواهد شفافیت کامل این روند را تامین کند.

بر اساس این گزارش، اظهارات وزیر خارجه اوکراین در حالی مطرح می‌شود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به تازگی در گفت‌وگو با شکبه ان.بی.سی درباره جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی با تاکید بر این که ایران بیش از هر کسی خواهان دست‌یابی به اطلاعات درون این جعبه‌هاست، گفت: ‌ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و با [این وجود]، تهران جعبه سیاه را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار کرد که طبق قانون هوانوردی بین‌المللی، ایران حق این را داشت که هدایت تحقیق درباره ساقط شدن هواپیما را بر عهده بگیرد، اما ایران به نرم‌افزارها و تجهیزات به خصوصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی احتیاج دارد تا بتواند اطلاعات درون جعبه سیاه را رمز گشایی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین گفت: ما درخواست کمک کردیم، چرا آمریکا به ما کمک نکرده است؟ این یک مسئله بشر دوستانه است. چرا به ما نرم‌افزار ندادند؟ چرا تجهیزات لازم را به ما ندادند؟

او در پاسخ به این سوال که آیا هم‌اکنون کسی در حال تلاش برای رمزگشایی آن نیست، گفت: نه. ما بدون حضور تمامی طرف‌های درگیر در این مسئله، به جعبه‌های سیاه دست نخواهیم زد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان