arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۰۲۹۲
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۰ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

لاوروف: ترور سردار سلیمانی نقض فاحش منشور سازمان ملل بود

وزیر امور خارجه روسیه اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی را محکوم کرده و آن را نقض فاحش منشور سازمان ملل و فراتر از حد و مرز خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر امور خارجه روسیه اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی را محکوم کرده و آن را نقض فاحش منشور سازمان ملل و فراتر از حد و مرز خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با روزنامه لا استامپا دیلی ایتالیا درباره افزایش تنش‌های پس از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی توسط آمریکا، گفت: اگر درباره آخرین دور تنش‌ها میان آمریکا و ایران که در سال پیش رو آغاز شد صحبت می‌کنیم، موضعمان مشخص است. ما هر گونه اقدامی را که با اصول منشور سازمان ملل در تناقض بوده و به افزایش تنش در منطقه منجر شود، محکوم می‌کنیم. حمله‌ای که پنتاگون روز سوم ژانویه در فرودگاه بغداد انجام داد و به ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران منجر شد، نقض آشکار قوانین بین‌المللی شد.

لاوروف با گفتن این که فرودگاه بغداد، فرودگاهی غیرنظامی بود، تاکید کرد که "این اقدامات آمریکایی‌ها فراتر از حد و مرز هستند."

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه به این روزنامه ایتالیایی گفت: روسیه از غلبه بر اختلافات موجود تنها از راه مذاکره، حمایت می‌کند. این همان چیزی است که راهکار روسیه برای امنیت جمعی در خلیج فارس آن را دنبال می‌کند. بنابراین، برخلاف طرح‌های تقابلی ارائه شده از جانب برخی کشورها، ما دستورکاری سازنده و متحد کننده به منطقه ارائه کرده و خواستار تشکیل سازوکارهایی برای پاسخ‌های مشترک به چالش‌های و تهدیدها هستیم.

او علاوه بر این اظهار کرد که اجرای طرح روسیه، گامی مهم در راستای بهبود وضعیت در سراسر خاورمیانه و ارتقای اعتماد دوجانبه در این منطقه خواهد شد.

نظرات بینندگان