arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۵۳۱۷۷۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۷ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
جمشید پژویان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با «انتخاب» بررسی کرد:

شوک کرونا به اقتصاد ایران

شیوع ویروس کرونا را می‌توان شوکی بزرگ تلقی کرد که به شدت مردم را تحت تاثیر قرار داده است. اکنون شاهد وضعیتی هستیم که مردم برای خرید اقلام فارغ از کالاهای ضروری، از خانه بیرون نخواهند رفت و بسیاری از اقلام و کالاها عملا دیگر فروش ندارند. در این وضعیت از یک سو، مصرف‌کنندگان متضرر می‌شوند، زیرا نرخ کالاهای اساسی بیشتر می‌شود و از سوی دیگر، عرضه کنندگان علی‌الخصوص عرضه کنندگان خرد، نیز متضرر می‌شوند. این رخداد نوعی فشار بر اقتصاد کشور است و تولید ناخالص ملی را به شدت کاهش می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شوک کرونا به اقتصاد ایران

کارشناس مسائل اقتصادی بر این باور است که مقابله با شیوع کرونا نیز برای دولت هزینه‌های اقتصادی چشم‌گیری را به همراه دارد. هر چند که با کمال تاسف می‌توان ابراز داشت که تا کنون عملکرد دولت در زمینه کنترل بیماری مناسب نبوده است.

جمشید پژویان، کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط با تاثیر شیوع ویروس کرونا بر وضعیت کلان اقتصاد کشورمان به خبرنگار «انتخاب» گفت: «شیوع ویروس کرونا را می‌توان شوکی بزرگ تلقی کرد که به شدت مردم را تحت تاثیر قرار داده است. اکنون شاهد وضعیتی هستیم که مردم برای خرید اقلام فارغ از کالاهای ضروری، از خانه بیرون نخواهند رفت و بسیاری از اقلام و کالاها عملا دیگر فروش ندارند. در این وضعیت از یک سو، مصرف‌کنندگان متضرر می‌شوند، زیرا نرخ کالاهای اساسی بیشتر می‌شود و از سوی دیگر، عرضه کنندگان علی‌الخصوص عرضه کنندگان خرد، نیز متضرر می‌شوند. این رخداد نوعی فشار بر اقتصاد کشور است و تولید ناخالص ملی را به شدت کاهش می‌دهد.»

وی افزود: «مقابله با شیوع کرونا نیز برای دولت هزینه‌های اقتصادی چشم‌گیری را به همراه دارد. هر چند که با کمال تاسف می‌توان ابراز داشت که تا کنون عملکرد دولت در زمینه کنترل بیماری مناسب نبوده است. واقعیت این است که زودتر می‌توانستیم وضعیت را کنترل کنیم. متاسفانه برخی شواهد حاکی از آن است که افراد با تست کرونای ثبت به صورت آزادانه در جامعه هستند و حتی بسیاری از اطرفیان جان‌باخته‌گان کرونا نیز تحت مراقبت ویژه قرار نگرفته و میان مردم به صورت عادی زندگی می‌کنند. این شرایط باور نکردنی است و باید پرسید که مسئولین مشغول چه هستند. این روند به طور حتم هزینه‌های اقتصادی زیادی را بر کشور تحمیل خواهد کرد. اکنون نیز مشخص نیست که هزینه مالی ماقله و کنترل ویروس کرونا تا چه اندازه‌ای بالا برود. با توجه پیشینه ستاد مدیریت بحران شور به هیچ عنوان نمی‌توان احساس خوبی در این زمینه داشت.»

این اقتصاددان در بخش دیگری از گفته‌های خود تاکید کرد: «اکنون کشورهای همسایه مرزهای خود را با ایران بسته‌اند. در این میان، علاوه بر عراق که کانون اصلی صادارات کالاهای ایرانی است دیگر کشورها همانند ترکیه، افغانستان و ... مرزهای خو را بر روی صادارات کالاهای کشورمان مسدود کرده‌اند. این مساله صدمه‌ای است که معلوم نیست باید ملت ایران به دلیل اشتباهات چند نفر مدیر کشوری باید متحمل شوند. در وضعیت کنونی بیش از هر مورد دیگری باید نگران تداوم اشاعه ویروس کرونا بود؛ اگر داستان کرونا تداوم پیدا کند  برای جامعه و کشور هزینه‌هی زیادی ایجاد خواهد داشت.»

پژویان در ادامه پیرامون تاثیر کرونا بر مبادلات و بازار بورس ایران، تصریح کرد: «اساسا بورس برای انجام معاملات مکانی شلوغ است و امکان انتقال ویروس در این مکان برای کسانی حضور دارند، بسیار خطرناک است. علاوه بر این، در نتیجه اشاعه ویروس کرونا و هزینه‌هایی که بر کشور تحمیل می‌شود شاخص بورس افت خواهد کرد. این امر موجب رونق بورس نخواهد شد و شرایط را دشوارتر خواهد کرد.»

وی در پایان تصریح کرد: «در ارتباط با تاثیر کرونا بر بازار ارز باید توجه داشت که برای مقابله با ویروس کرونا و وارد کردن تجهیزات مقابله‌ای، چه مقدار ارز در دسترس است و چه اندازه لازم است که ارز هزینه شود. در صورت نیاز بالا به طور حتم نرخ ارز بیشتر خواهد شد.»

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۴
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
1
12
حضرت استاد نفرمودن که چند درصد معاملات بورس حضوری انجام میگیرد؟
پاسخ ها
میلاد
| Singapore |
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
کلا وقتایی که کارشناس های ما نظر میدن انگار از یه دنیاس دیگه و یه دنیای دیگه حرف میزنن! تجمع حضوری برای معاملات بورس؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
14
6
اين ترروريسم بيولوژيك عليه ملتهاى ايران و.. است
عزت
|
Finland
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
8
6
مطمئنا کار آمریکا.
نظرات بینندگان